«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք գրել էինք, որ ՀՀ դեսպաններին սեպտեմբերի 21-ի նախօրեին հրահանգել էին անկախության տոնի ընդունելություններ չանել, բացառությամբ ԱՄՆ-ում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Լիլիթ Մակունցի, ով սեպտեմբերի 30-ին Վաշինգտոնում ՀՀ դեսպանությունում գունագեղ ընդունելություն է հրավիրել` նվիրված անկախության 30-ամյակին:
Հրավիրվել են հայ համայնքի այն անդամները, որոնք յուրային են եւ տհաճ անակնկալներ չեն մատուցի համայնքի կողմից չընդունվող դեսպանին: Մեզ տեղեկացրին, որ Մակունցը չի կարողանում լեզու գտնել հայ համայնքի, ինչպես նաեւ Հայ դատի գրասենյակի հետ եւ լուրջ խնդիրների է բախվել: Նրան համայնքը մերժում է, իսկ նման պայմաններում լավ աշխատանքը բացառված է:
Մակունցին փորձում է աջակցել Արսեն Խառատյանը, բայց նա էլ բարձր հեղինակություն չունի համայնքում, նրա առաջարկած «լրատվական աջակցությունը» ցանկալի արդյունք չի տալիս: Չնայած որոշ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ գաղտնի հանդիպել են Մակունցի հետ, բայց դա թաքցնում են՝ վախենում են, որ Մակունցին ուղղված մերժմանն իրենք էլ կարժանանան: 2018-ի էյֆորիայից ամերիկահայ համայնքում գրեթե հետք չի մնացել»:

YEREVAN. – Hraparak daily of the Republic of Armenia (RA) writes: On the eve of September 21, the RA ambassadors were instructed not to hold Independence Day [anniversary] receptions, except for the newly appointed RA ambassador to the US, Lilit Makunts, who invited a colorful reception at the RA embassy in Washington on September 30, dedicated to the 30th anniversary of independence.
The [American] Armenian  community members who are one of their own and will not give unpleasant surprises to the ambassador, who is not accepted by the community, were invited.
We were informed that Makunts is unable to find common ground with the [American] Armenian  community, as well as the Armenian National Committee [of America], and encountered serious problems.
She is rejected by the [American Armenian] community, and in such conditions, a good job is out of the question.
Although some representatives of the [American Armenian] community organizations have met with Makunts in secret, they hide it, fearing that they, too, will get the rejection addressed to Makunts.