Հոլոքոստի դեպքում դատապարտման գործընթացին ներգրավված էր ամբողջ աշխարհը։ Եկեք նաեւ չմոռանանք, որ Հոլոքոստը իրականացվել է Եվրոպայում, որում կային եւ շարունակում են լինել միջազգային համագործակցությանն ուղղված տարբեր հարթակներում ներկայացված երկրներ։ Այս մասին դեկտեմբերի 12-ին Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը։
Ըստ նրա տվյալ դեպքում խոսքը միջազգային հանրության մասին է։ «Սրանով մենք հիմնականում նկատի ունենք եվրոպական երկրներին եւ Հյուսիսային ու Լատինական Ամերիկայի երկրներին։ Հոլոքոստը տեղի է ունեցել քաղաքակիրթ աշխարհի կենտրոններից մեկում։
Հետեւաբար, երբ բարձրացվում է այս թեման, արձագանքը մի փոքր այլ է լինում, քան, ասենք, մեր դեպքում։ 100-ամյա Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել ոչ թե Եվրոպայում, այլ մեկ այլ երկրում։ Եվրոպան այդ մասին իմացել է միայն մամուլի ու հայ փախստականների միջոցով։ Այսինքն՝ նրանք այդ մասին իմացել են անուղղակիորեն, մինչդեռ Հոլոքոստը տեղի էր ունենում հենց նրանց աչքի առաջ»,- պարզաբանեց Մարությանը։
Հոլոքոստի միջազգային ճանաչման պատճառը, ըստ թանգարանի տնօրենի, Նյուրնբերգյան գործընթացն էր եւ գերմանական կառավարության կողմից վերոնշյալ հանցագործության փաստացի ճանաչումը։ «Ի պատիվ Գերմանիայի, նրա ժողովրդի եւ կառավարության, հրեա ժողովրդին փոխհատուցում էր առաջարկվել։ Այն շարունակվում է վճարվել ավելի քան 70 տարի։ Մեր դեպքում ամեն ինչ այլ է»,- նշեց փորձագետը։
Նա համոզված է՝ Հոլոքոստի միջազգային ճանաչմանը էապես նպաստել է իսրայելցի գիտնականների ու փորձագետների մոտեցումը, ովքեր այդ հանցագործությունը ներկայացնում էին գաղափարական բաղադրիչի շրջանակում։
Այսինքն՝ նրանք մատնանշում էին ոչ թե ցեղասպանության հեղինակների ու կազմակերպիչների էթնիկական, այլ գաղափարական պատկանելիությունը, քանի որ Հոլոքոստի ոճրագործության մեջ ներգրավված են եղել տարբեր ազգությունների բազմաթիվ մարդիկ։

В случае с Холокостом к процессу осуждения был привлечен весь мир. Также давайте не забывать, что Холокост был осуществлен в Европе, в которой находились и продолжают находиться страны, представленные на различных площадках, нацеленных на международное сотрудничество. Об этом в Ереване в беседе с журналистами 12 декабря заявил директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян.
По его словам, речь в данном случае идет о международном сообществе. «Под этим мы в основном понимаем европейские страны и страны Северной и Латинской Америки. Холокост произошел в одном из центров цивилизованного мира. Поэтому, когда поднимается данная тема, реакция оказывается несколько иной, чем, скажем, в нашем случае. Геноцид армян 100-летней давности произошел не в Европе, а в другой стране. Европа узнала об этом только через прессу и армянских беженцев. То есть они об этом узнали косвенно, в то время как Холокост протекал прямо перед их глазами. Он был доступен их взору», - пояснил Марутян.
Причиной же международного признания Холокоста, по мнению директора музея, послужили Нюренбергский процесс и фактическое признание вышеуказанного преступления правительством Германии. «К чести Германии, ее народа и правительства еврейскому народу была предложена компенсация. Она продолжает выплачиваться уже более 70 лет. В случае с нами все иначе», - заметил эксперт.
Он убежден: международному признанию Холокоста существенно способствовал подход израильских ученых и экспертов, которые представляли данное преступление в рамках идеологической составляющей. То есть они указывали не на  этническую принадлежность преступников и организаторов геноцида, а идеологическую, поскольку в преступлении Холокоста было замешано множество людей различных национальностей.