Էկոնոմիկայի նախարարությունն առայժմ չի հստակեցնում Ամուլսարի հանքի շահագործման նպատակով եռակողմ հուշագրով նախատեսված 250 մլն դոլարի ստացման աղբյուրները։
Հայտնի է միայն, որ 100 միլիոնը ներդնելու է Եվրասիական զարգացման բանկը։
NEWS.am-ի հարցմանն ի պատասխան, թե տեղական ո՞ր բանկն է 50 մլն դոլար ներդնելու, եւ մնացած 100 միլիոն դոլարը որտեղից է գոյանալու, Էկոնոմիկայի նախարարությունից նշել են.
«Տեղական բանկը, որի կողմից կիրականացվի 50 միլիոն ներդրումը որոշվելու է հետագա փուլերում։ Մոտ 100 մլն դոլարի աղբյուրները եւ կհստակեցվեն հետագա փուլում»։
Առայժմ հայտնի չէ նաեւ, թե ե՞րբ է «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը նախատեսում սկսել հանքի շահագործումը։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը մասնակցելու է բնապահպանական մշտադիտարկման ծրագրին, որը նախատեսվում է մեկնարկել 2023 թվականին ակնկալվող ծրագրի շինարարական փուլը վերսկսելուց/շարունակելուց անմիջապես հետո, իսկ հանքի շահագործման աշխատանքները սկսելու ժամանակահատվածը դեռեւս պազ չէ»,– ասվում է Էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանի մեջ։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության հանրային կապերի ղեկավար Մարգարիտա Ափրոյանը NEWS.am-ին հայտնեց, որ հանքի տարածքում շինաշխատանքները կսկսվեն ֆինանսավորման գործընթացն ավարտելուց հետո։ Հանքի շահագործումն ըստ նրա՝ նախատեսված է 2024 թվականի ընթացքում։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 22–ին, Կառավարությունը, Եվրասիական զարգացման բանկն ու «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը Ամուլսարի ոսկու հանքը վերագործարկելու վերաբերյալ հուշագիր ստորագրեցին, որով պարտավորվում էին 250 միլիոն դոլար ներդնել, որից 100–ը ներդնելու է Եվրասիական զարգացման բանկը, 50–ը՝ տեղական բանկերից մեկը, մնացած 100 միլիոն դոլարի վերաբերյալ, սակայն, տեղեկություն չհաղորդվեց։
Հուշագրի համաձայն՝ Հայաստանի Կառավարությունը ստանալու է «Լիդիան Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը։ Էկոնոմիկայի նախարարն ասել էր, որ բաժնեմասերի դիմաց Կառավարությունը ոչինչ չի վճարելու, բայց դրա փոխարեն ստանձնելու է գործարքի որոշակի ռիսկերից ապահովագրումը։

Пока Министерство экономики Армении не уточняет источники получения 250 млн. долларов, предусмотренных трехсторонним меморандумом с целью эксплуатации Амулсарского рудника.
Известно лишь, что 100 млн. долларов инвестирует Евразийский банк развития. В ответ на запрос Новости Армении – NEWS.am о том, какой местный банк должен внедрить в это дело 50 млн. долларов, и откуда возьмутся оставшиеся 100 млн. долларов, в Минэкономики ответили: «Местный банк будет определен на дальнейших этапах. Источники около 100 млн. долларов будут уточнены на дальнейшем этапе».
Пока неизвестно и о том, когда компания «Lydian Armenia» планирует начать эксплуатацию рудника. «Компания «Lydian Armenia» примет участие в программе экологического мониторинга, которую планируется начать сразу после перезапуска/продолжения строительной стадии ожидаемой программы 2023 года, а сроки начала работ по эксплуатации рудника пока неизвестны», - говорится в ответе Минэкономики.
Как заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am руководитель отдела по связям с общественностью компании «Lydian Armenia» Маргарита Апроян, строительные работы на территории рудника начнутся после завершения процесса финансирования. По ее словам, начал эксплуатации рудника запланировано на 2024 год.
Напомним, что Армения 22 февраля подписала трехсторонний меморандум о взаимопонимании на 250 млн. долларов с компанией «Lydian Armenia», которая владеет лицензией на эксплуатацию рудника. Документ подписан с Евразийским банком развития и ЗАО «Lydian Armenia». За эксплуатацию золотого рудника Амулсара Армения получит 12,5% акций компании «Lydian Armenia».