30 տարվա համագործակցության ընթացքում Գերմանիան Հայաստանին 943 միլիոն եվրոյի օգնություն է տրամադրել։ Այս մասին մարտի 2-ին Հայաստանում Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ) եւ Գերմանական զարգացման բանկի (KfW) գրասենյակներ ստեղծելու մասին համաձայնագրի ստորագրման արարողության ժամանակ հայտարարեց Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը։
Նա պարզաբանեց, որ միայն 2022 թվականին էներգաարդյունավետություն ապահովման համար Գերմանիան Հայաստանին տրամադրել է 18 մլն եվրո։ «Գերմանիան աջակցություն է ցուցաբերել շուկայական տնտեսության, ժողովրդավարության զարգացման եւ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի կապերի ամրապնդման ճանապարհին»,- ասաց Ռիխտերը։
Վերոնշյալ համաձայնագրի ստորագրումը, նրա կարծիքով, կապահովի համագործակցության քաղաքականության շարունակությունը եւ կարեւոր հիմք կդառնա դրա հետագա զարգացման համար։
Դեսպանը հաղորդեց, որ KfW-ն 25 տարվա ընթացքում Հայաստանին տրամադրել է 1,2 միլիարդ եվրո վարկային միջոցներ՝ էներգետիկ համակարգի, էկոհամակարգի, ջրամատակարարման համակարգի եւ այլ ուղղությունների զարգացման համար։

За 30 лет сотрудничества Германия оказала Армении поддержку на 943 млн. евро. Об этом во время церемонии подписания соглашения о создании в Армении офисов Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ)  и Германского банка развития (KfW) заявил 2 марта Чрезвычайный и полномочный посол Германии Виктор Рихтер.
Он пояснил, что только в 2022 году на обеспечение энергоэффективности  Германия предоставила Армении 18 млн. евро. «Германия оказала поддержку на пути к развитию рыночной экономики, укрепления демократии и сближению Армении с ЕС», – отметил Рихтер.
Подписание вышеуказанного  соглашения, по его оценке, обеспечит продолжение политики сотрудничества и станет важной основой для его дальнейшего развития.
Посол сообщил, что KfW за 25 лет предоставил Армении 1,2 млрд. евро кредитных средств на развитие энергетической системы, экосистемы, системы водоснабжения и других направлений.