Հայաստանի կառավարությունը պետք է հնարավորություն ունենա սահմանել ճանապարհային գծանշումների առանձնահատկությունները, որոնք նախատեսված են վճարովի ավտոկայանատեղերի համար։ Այս մասին հունիսի 13-ին Ազգային ժողովի նիստում «Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական վճարների եւ վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը։
Այսպիսով, կհեշտացվի համայնքային վճարովի ավտոկայանատեղերի տարբերանշանների գույնի եւ ձեւի վերաբերյալ փոփոխություններ կատարելու գործընթացը։
«Կբարձրանան նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հնարավորությունները։ Մասնավորապես, նրանք կկարողանան օպերատիվ արձագանքել առաջացող խնդիրներին։ Օրինակ՝ քաղաքային վճարովի ավտոկայանատեղերում առանձին տարածքներ կհատկացվեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար։ Ընդ որում, դա կարվի հնարավորինս արագ եւ պարզեցված կարգով»,-պարզաբանեց փոխնախարարը։
Հնարավոր կլինի նաեւ տարբերակված սակագներ սահմանել գոտիավորմանը համապատասխան։ Տվյալ դեպքում խոսքը վերաբերում է ընդհանուր եւ ծառայողական կայանատեղերին։

Правительство Армении должно иметь возможность определять особенности дорожной разметки, которая предназначена для платных автопарковок. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон «О местных сборах за места стоянки автотранспортных средств и особенностях административного производства» заявил 13 июня заместитель министра труда и социальных вопросов республики Рубен Саркисян.
Так, будет облегчен процесс внесения изменений, касающихся цвета и формы отличительных знаков муниципальных платных автостоянок.
«Повысятся и возможности органов местного самоуправления. В частности, они смогут оперативно реагировать на возникающие проблемы. К примеру, на муниципальных платных автостоянках выделят отдельные участки для людей с ограниченными возможностями. Причем это будет делаться максимально быстро и упрощенно», - пояснил замминистра.
Также можно будет установить дифференцированные тарифы в соответствии с зонированием. В данном случае речь идет об общих парковках и служебных.