Միացյալ Նահանգները շարունակում Է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ, երեկ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը:
Նա վերստին շեշտել է, որ որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն անձամբ է ներգրավված դրանում՝ միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում բազմաթիվ ունենալով:
«Վերջին 24 ժամվա ընթացքում Աղդամի ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղ է անցել մարդասիրական ապրանքների մեկ խմբաքանակ, ուստի ևս մեկ անգամ կրկնում ենք մեր կոչը կոնկրետ թեմայով՝ դեպի երկիր երկու միջանցքների բացման կարևորությունը՝ որպես կարճաժամկետ, և որպես ավելի երկարաժամկետ՝ երկու երկրների վերջնական համաձայնության գալը», - ասել է Միլլերը։
Պետդեպարտամենտի խոսնակը չի պատասխանել հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեկվա հայտարարությունները, որոնք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին էին «մեղադրում այն ամենի մեջ, ինչ կատարվում է տվյալ պահին տարածաշրջանում»:
Տարածված կարծիք կա, շարունակել էր հարցի հեղինակը, որ Պուտինը «ջանում է օգտագործել հակամարտությունը Հայաստանի՝ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նախագահին տապալելու համար», և «եղան նաև որոշ հաղորդումներ նման գործունեությունում ներգրավվելու համար «Վագներ»-ի վարձկաններ Հայաստան ուղարկելու մասին»: «Ես չեմ արձագանքի այդ մեկնաբանությանը», - հայտարարել է Մեթյու Միլլերը:

The United States continues to work to resolve the situation between Armenia and Azerbaijan. Matthew Miller, Spokesperson of US Department of State, noted this during Tuesday’s Department press briefing.
He reiterated that US Secretary of State Antony Blinken has been personally involved in this, with multiple conversations just in the past week.
"In the last 24 hours, one shipment of humanitarian supplies passed through the Aghdam route into Nagorno-Karabakh, and so we will reiterate our call on the specific question about the importance of opening both corridors into the country and as a more—as a short-term matter, and as a more long-term matter, the two countries coming to an ultimate agreement," said Miller.
The US State Department spox, however, did not answer a reporter’s question on how he would interpret the statements by Russian President Vladimir Putin, who blamed Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan “over everything [that] is going on right now in the region.”
“There’s conventional wisdom that he [i.e. Putin] is trying to use the conflict to topple Armenia’s democratically elected president. As you know, there have been some reports about Wagner mercenaries being sent to Armenia to engage in that kind of activity,” the aforesaid reporter continued.
"I will just say that we continue to work—I’m not going to respond to that comment," said Matthew Miller.