Միջազգային հանրությունը, մեծ տերությունները նախագծում են մի ամբողջ ժողովրդի ելքը Լեռնային Ղարաբաղից, հենց այդպիսի արդյունք է նախապատրաստվում: Այս մասին սեպտեմբերի 15-ին Հայաստանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպության նախագահ Ջոն Էբները։
Նրա խոսքով՝ մեծ տերությունները օրակարգից հանել են ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
«ԱՄՆ-ն խոսում է Լաչինի միջանցքի եւ Աղդամի ճանապարհի զուգահեռ բացման մասին։ Բայց ի՞նչ կլինի, եթե այդ երկու ճանապարհները միաժամանակ բացվեն՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում տիրող սովը։ Ինչի՞ կբախվի բնակչությունը»,-հարց ուղղեց Էբները։
Նա հավելեց, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տասնյակ հազարավոր մարդիկ լքել են Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ համապատասխան պայմաններ չեն եղել, բայց նրանց մի մասը հետագայում վերադարձել է՝ մտածելով, որ անվտանգ կլինի, եւ նրանք կլինեն ռուս խաղաղապահների պաշտպանության ներքո:
«Այժմ Ռուսաստանից այդ աջակցությունն այլեւս չկա, եւ անհնար է պատկերացնել, որ ժողովուրդը կարող է վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, եթե նա գտնվի Ադրբեջանի ղեկավարման ներքո»,-ասաց նա։
«Այսօր պատերազմն իրականացվում է դիվանագիտական դաշտում՝ Լեռնային Ղարաբաղից հայերի արտագաղթի հասնելու նպատակով։ Վերջերս նախագահ Ալիեւի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ցեղասպանություն կարող է տեղի ունենալ, եթե անջատողական խմբավորումները շարունակեն պատանդ պահել սեփական ժողովրդին: Դա ցեղասպանության սպառնալիք է։ Ընդ որում, մեծ տերությունները, կարծես, աջակցում են Ադրբեջանին «,-ասաց նա։

Международное сообщество, великие державы проектируют исход целого народа из Нагорного Карабаха, именно такой итог готовится. Об этом на встрече с журналистами в Армении 15 сентября заявил президент организации «Международная христианская солидарность» Джон Эбнер.
По его словам, великие державы вывели из повестки право народа на самоопределение.
«США говорят о параллельном открытии Лачинского коридора и Агдамской дороги. Но что будет, если эти две дороги одновременно откроются с учетом голода в Нагорном Карабахе? С чем столкнется там общество?», – задался вопросами он.
Эбнер добавил, что в течение 44-девной войны десятки тысяч людей оставили Нагорный Карабах, так как не было соответствующих условий, но часть из них позже вернулась, думая, что будет безопасно, и они будут под защитой российских миротворцев.
«Сейчас этой поддержки от России больше нет и невозможно представить, что народ может вернуться в Нагорный Карабах, если тот будет находиться под управлением Азербайджана. Всю эту политику Баку представляет как гуманный шаг, как якобы открытие гуманитарных коридоров. Сегодня война проводится на дипломатическом поприще с целью добиться исхода армян из Нагорного Карабаха. Недавно представитель президента Алиева заявил, что «геноцид произойти может, если сепаратистские группировки продолжат держать в заложниках собственный народ». Это угроза геноцида.  При этом великие державы, кажется, поддерживают Азербайджан. Они хотели бы, чтобы все это происходило без кровопролития и без информационной шумихи. Международное сообщества ничего не говорит о праве народа на самоопределение, этот вопрос выведен из повестки», – отметил президент организации «Международная христианская солидарность».
Он указал на необходимость разработки четких механизмов по защите прав народа Нагорного Карабаха, чтобы народ не покинул Нагорный Карабах.