Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումները ոչ միայն պահպանեցին փխրուն խաղաղությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում, այլեւ վստահության ինչ-որ նշաններ ստեղծեցին: Այս մասին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ համատեղ կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Մոսկվայից տեղեկացնում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Սարգսյանը ռուսական կողմին շնորհակալություն է հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում այլ երկրների` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ սերտ համգործակցությամբ գործադրած միջնորդության ջանքերի համար:
Հայաստանի նախագահը նշել է, որ անձամբ Ռուսաստանի նախագահի մասնակցությամբ կայացել է Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների 10 եռակողմ հանդիպում եւ ստորագրվել են երեք հայտարարություններ, որոնք ոչ միայն օգնել են պահպանել անկայուն խաղաղությունը, այլեւ հնարավորություն են ստեղծել վստահության ինչ-որ նշանների ի հայտ գալու: Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի նախագահները երեք հայտարարություն են ստորագրել Ակվիլում, Մուսկոկում եւ Դովիլում, որոնցով ուրվագծվում են հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիները:
Հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը կրկին հավաստել է Հայաստանի ցանկությունը ղարաբաղյան հակամարտության արագ կարգավորման հարցում` բացառապես խաղաղ միջոցներով եւ միջազգային իրավունքի ամբողջական սկզբունքների վրա հիմնված: «Այս բանալին ենք մենք տեսնում հարցի կարգավորման համար, մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատության իրագործման հնարավորություն, խաղաղության հաստատման պայմաններ, անվտանգություն եւ կայունություն», - հայտարարել է Հայաստանի նախագահը:
Նշենք, որ Հայաստանի նախագահը պաշտոնական այցով Ռուսաստանի մայրաքաղաք է ժամանել հոկտեմբերի 23-ին: Մոսկվայում արդեն կայացել են հայ-ռուսական բանակցություններն ամենաբարձր մակարդակով: Բանակցությունների արդյունքում ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ ելույթ է ունեցել Մոսկվայի պետհամալսարանում: Հոկտեմբերի 25-ին նախատեսված է նրա հանդիպումը ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ:

Трехсторонние встречи глав Армении, России и Азербайджана не только сохранили хрупкий мир в зоне карабахского конфликта, но и создали какие-то признаки доверия. Об этом заявил 24 октября президент Армении Серж Саргсян в ходе совместной пресс-конференции с главой РФ Дмитрием Медведевым в Москве, передает корреспондент Новости Армении - NEWS.am.
Cаргсян поблагодарил российскую сторону за посреднические усилия в урегулировании карабахского конфликта, в тесном взаимодействии с другими странами - сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Президент Армении отметил, что при личном участии президента России Дмитрия Медведева состоялось 10 трехсторонних встреч президентов России, Армении и Азербайджана и подписаны три заявления, которые не только помогли сохранить хрупкий мир, но и создали возможность для появления каких-то признаков доверия. Он напомнил, что президентами России, Франции и США пописано три заявления в Аквиле, Мускоке и Довиле, которые обозначили контуры мирного урегулирования конфликта.
В ходе встречи Саргсян вновь подтвердил приверженность Армении к скорейшему урегулированию карабахского конфликта исключительно мирными средствами и на основе целостных принципов международного права. «В этом ключе нам видится урегулирование вопроса, возможность реализации основополагающих прав и свобод человека, условий для установления мира, безопасности и стабильности», – заявил армянский президент.
Отметим, что глава Армении прибыл в российскую столицу с государственным визитом 23 октября. В Москве уже прошли армяно-российские переговоры на высшем уровне. По итогам переговоров был подписан ряд документов. Серж Саргсян также выступил в МГУ. 25 октября ожидается встреча президента Армении с премьер-министром России Владимиром Путиным.