Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) նիստին հայկական պատվիրակության բացակայությունը չի ազդի ՀՕՊ միասնական համակարգ ստեղծելու որոշման վրա: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։
«Մասնակցությունից նրանց ֆիզիկական բացակայությունը մեծապես չի դանդաղեցնում այլ անդամ երկրների կողմից կոլեկտիվ փաստաթղթերի ընդունման շուրջ համաձայնության գործընթացները, որին նրանք շատ դեպքերում միանում են»,- ասաց նա՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանի չմասնակցելը. ՀԱՊԿ վեհաժողովի կողմը կանդրադառնա հակաօդային պաշտպանության միասնական համակարգ ստեղծելու ծրագրերի վրա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ ԽՎ նիստին, որը կկայանա դեկտեմբերի 19-ին Մոսկվայում։

The absence of the Armenian delegation at the session of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) will not affect the decision to create a unified air defense system, Russian Deputy Foreign Minister Aleksandr Pankin told reporters.
"Their physical absence from participation does not greatly slow down the processes of agreement on the adoption of collective documents by other member states, which they join in many cases," Pankin said, answering the question whether Armenia's non-participation will affect the CSTO plans to create a unified air defense system.
It became known earlier that the speaker of the Armenian parliament, Alen Simonyan will not attend the external session and the 16th plenary session of the CSTO PA Council to be held in Moscow on December 19.