Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը կոչ է անում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահների Մոսկվայից Թուրքիայի նախագահին արած հեռախոսազանգը չտեղափոխել Հայաստան - Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման միջնորդության հարթություն:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 23-ից 25-ը Մոսկվա կատարած պետական այցի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ համատեղ հեռախոսազրույց էր ունեցել Թուրքիայի նախագահի հետ` ցավակցություն հայտնելով Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի կապակցությամբ:
Հեռախոսազանգը որպես հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Ռուսաստանի կողմից միջնորդության փորձ դիտարկելու մասին հարցին ի պատասխան, Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը նկատել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Մեդվեդեւն ու Սարգսյանը ցավակցություն են հայտնել Թուրքիայի նախագահին ծանր տարերային աղետի կապակցության եւ աջակցություն հայտնել թուրք ժողովրդին:
«Ես դա չէի տեղափոխի Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների նորմալացմանն ուղղված միջնորդության հարթություն», - ասել է Լուկաշեւիչը:

Russian MFA advises not to transfer to the Armenia-Turkey relations’ normalization mediation platform the Russian and Armenian presidents’ telephone conversation, from Moscow, with the Turkish president.
Within the framework of his state visit to Russia, between October 23 and 25, Armenia’s President Serzh Sargsyan, together with his Russian colleague Dmitry Medvedev, had a joint telephone conversation with Turkey’s President, Abdullah Gul, and expressed his condolences over the earthquake in Turkey.
In response to the question as to whether this telephone conversation can be considered Russia’s attempt at mediation in the normalization of Armenian-Turkish relations, Russian MFA’s official representative, Alexander Lukashevich, stated that during the call Medvedev and Sargsyan expressed condolences to the Turkish president for the terrible natural disaster and offered their assistance to the Turkish people.
“I would not transfer that to the Armenia-Turkey relations’ normalization mediation platform,” Lukashevich noted.