Թաիլանդում ջրհեղեղների եւ սողանքների պատճառով մեր համաքաղաքացիները չեն դիմում տուրգործակալություններին` այդտեղ հանգստի մեկնելու համար: Մինչդեռ, ինչպես ցույց են տալիս NEWS.am-ի անցկացրած հարցումները տուրգործակալությունների շրջանում, նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում շատերն էին ցանկություն հայտնել Թաիլանդ գնալ: Իսկ այժմ մարդիկ նույնիսկ վախենում են Թաիլանդ գնալու համար փաթեթ «բրոնյա» անել:
Օրինակ` «Դոլչե թրավելից» մեզ հայտնեցին, որ այս շրջանում իրենց ոչ ոք չի դիմել Թաիլանդ գնալու համար: «Արմեն տուրի» փոխանցմամբ` չնայած հայերը հիմնականում այս սեզոնին են նախընտրում գնալ Թաիլանդ, բայց այս տարի դիմողներ գրեթե չկան: Այդ գործակալությունից հայտնեցին, որ իրենց մեկ հոգի էր իրենց դիմել Թաիլանդ գնալու համար, սակայն հետ են վերադարձրել փաթեթը ջրհեղեղների եւ սողանքների պատճառով: «Ռիմա տուրում» եւս վերջին մեկ ամսվա ընթացում Թաիլանդ գնացողների չեն ձեւակերպել` կապված ջրհեղեղների հետ:
Այժմ կամ Նոր տարուն Թաիլանդ գնալու համար քաղաքացիներ չէին դիմել նաեւ «Արգոտուր» գործակալությանը: «Արենի տուրից» հայտնեցին, որ մարդիկ վախենում են Թաիլանդ գնալ եւ չեն դիմել: Նրանց փոխանցմամբ` նախորդ տարի այդ ժամանակ շատերն էին դիմել, բայց այժմ` ոչ ոք: «Մեկ զույգ էր դիմել Թաիլանդ գնալու համար, սակայն տոմսերը շատ թանկ էին, ջրհեղեղն էլ իր հերթին, դրա համար էլ հրաժարվեցին: Թաիլանդ գնալը թանկ հաճույք է հատկապես` Նոր տարում»,- նշեց այդ գործակալության աշխատակիցը` հավելելով, որ Թաիլանդ չգնալու պատճառներն են ջրհեղեղը, ֆինանսական ճգնաժամը, տոմսերի թանկությունը:
Նշենք, որ Թաիլանդը համարվում է հրաշալի հանգստյան գոտի, այն թանկ ուղղություն է: Տուրգործակալությունների փոխանցմամբ, թանկության պատճառով հաճախ մարդիկ նախընտրում են գնալ Եգիպտոս, Շրի Լանկա, Դուբայ, բայց ոչ Թաիլանդ: Մեր համաքաղաքացիները  հիմնականում Թաիլանդ գնում են ձմռանը`  դեկտեմբեր, հունվար եւ փետրվար ամիսներին, ինչպես նաեւ մարտից մինչեւ մայիս ընկած ժամանակահատվածում:
Տուրգործակալություններից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ հայերը Թաիլանդում հանգիստը նախընտրում են անցկացնել հատկապես Նոր տարուն եւ այդ ժամանակ գներն ավելի են բարձրանում:
Մեր անցկացրած հարցումները ցույց են տալիս, որ Թաիլանդ գնալու տուրփաթեթի գինը տարբեր է` կախված, թե որ եղանակին ես գնում, ինչ հյուրանոց ես նախընտրում եւ այլն: Մեկ անձի համար տուրփաթեթի գինը տատանվում է 1350-3000 դոլարի սահմաններում:
Հիշեցնենք, որ Թաիլանդում տեւական ժամանակ է` ջրհեղեղներ եւ սողանքներ են: Հազարավոր մարդիկ հեռանում են Թաիլանդի մայրաքաղաք Բանգկոկից: Բնակիչները վախենում են նոր ջրհեղեղից եւ մակընթացությունից: Քաղաքի հեղեղված փողոցներում նկատվում են օձեր: Բնակիչները զգուշանում են նաեւ կոկորդիլոսներից, որոնք ազատության մեջ են հայտնվել ֆերմայի հեղեղվելու հետեւանքով: Թայլանդի ջրհեղեղի զոհերի թիվը հասել է 377-ի: Դեռեւս անցած շաբաթ Բանգկոկի իշխանությունները տարհանման կոչ են արել:

Наводнения и оползни в Таиланде привели к тому, что наши соотечественники не обращаются в турагентства за путевками в эту страну. Между тем, как показывают опросы Новости Армении – NEWS.am, в прошлом году в это время многие выражали желание провести свой отдых в Таиланде. Теперь же люди даже боятся бронировать пакеты для поездок в Таиланд. Например, в Dole Travel Новости Армении – NEWS.am сообщили, что в последнее время к ним вообще не обращались по поводу поездок в Таиланд. В Armen Tour заявили, что хотя армяне любят посещать Таиланд именно в этом сезоне, в этом году желающих почти что нет. В этом агентстве отметили, что к ним с такой идеей обратился всего один клиент, но позже отозвал свою заявку из-за наводнений и оползней.
В «Rima Tour» за последний месяц в Таиланд тоже никого не отправляли. В «Argotour» никто не обращался за такими поездками, на Новый год не забронировано ни одной поездки в Таиланд.
В «Areni Tour» сообщили, что люди боятся ехать в эту страну. По их словам, в прошлом году за путевками обращалось большое количество людей, однако в нынешнем этого не сделал никто. «К нам обратилась одна пара, хотели поехать в Таиланд, но билеты были очень дороги, ну и наводнения, конечно, сделали свое, они и отказались. Поездка в Таиланд дорого стоит, особенно в Новый год», - отметил собеседник, добавив, что кроме наводнений немалую роль играют цены на билеты, а также финансовый кризис.
Отметим, что Таиланд считается великолепным местом отдыха. В турагентствах отметили, что люди предпочитают ехать в Египет, Шри-Ланку, Дубай, но не Таиланд. Наши сограждане в основном едут в Таиланд зимой, а также в период с марта по май. Армяне не прочь провести там и сам Новый год, но в это время цены еще более взлетают. Проведенные нами опросы показывают, что стоимость путевки в Таиланд на одного человека колеблется в пределах $1350-3000 в зависимости от сезона, гостиницы, цены на билет и так далее.
Напомним, что в Таиланде уже продолжительное время свирепствует стихия – наводнения и оползни не прекращаются. Люди покидают столицу страны Бангкок. На улицах города, превратившихся в реки, невозбранно резвятся крокодилы, плавают змеи.