Հանրապետական պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանին վրդովվեցրել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանի հայտարարությունը, թե Հայաստանի իշխանությունը շատ քիչ բան է արել, որպեսզի կանխի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Ադրբեջանի ոչ մշտական անդամ դառնալը:
«Հետաքրքրական է կոնկրետ պարոն Հովհաննիսյանը կամ ՀՅԴ-ն ի՞նչ են արել հակազդելու Ադրբեջանի ընտրվելուն: Արդյոք բարձրացրե՞լ են այդ հարցը Սոցինտերնի համաժողովներին, փորձել են արդյոք Հայ Դատի գրասենյակների միջոցով աշխատանք տանել այդ ուղղությամբ այն Իսլամական համագործակցության կազմակերպության երկրներում, որտեղ ՀՅԴ կառույցներ ունի: Ես չեմ էլ լսել, որ ՀՅԴ-ն պատրաստակամություն է հայտնել տարբեր երկրներում հանգանակված միջոցներից գումարներ հատկացնել՝ հօգուտ անվտանգության խորհրդում Հայաստանի ընտրարշավի:
Քննադատելը շատ հեշտ է, հատկապես նրանց կողմից, որոնց միակ նպատակը հենց քննադատելն ու սեւացնելն է՝ առանց լուծումներ առաջարկելու կամ հարցի էության մեջ խորանալու»,- ասել է Մելիքյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Վահան Հովհաննիսյանն ասուլիսում նշել էր, որ թեեւ Հայաստանի ԱԳՆ-ն ու ՀՀԿ խոսնակները հայտարարում են, թե ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Ադրբեջանի ընտրվելը մեզ համար մտահոգիչ չէ, բայց շուտով մենք դրա դառը պտուղները քաղելու ենք: Նրա խոսքով, Հայաստանը պետք է ակտիվ պահեր իր թեկնածությունը, պայքարեր, որ Ադրբեջանը չդառնա ՄԱԿ-ի ԱԽ ոչ մշտական անդամ: «Մեր իսթեբլիշմենթի մոտ որոշումները կայացվում են յուրայիններով: Մադրիկ չեն հասկանում, որ լավագույն խորհրդատուն օպոնենտն է: Սա մեզանում չեմ հասկանում, եւ արդյունքում սխալվում են: Պետք է տեսնել սեփական շահը, ոչ թե հույսը դնել, որ Ադրբեջանի եւ Սլովենիայի պայքարում Սլովենիայի շանսերն ավելին են լինելու, որն, ի վերջո, սխալ դուրս եկավ»,- նշել էր ՀՅԴ-ական գործիչը:
Վահան Հովհաննիսյանն անդրադարձել էր նաեւ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Ադրբեջանի ընտրվելու հետեւանքներին, նշելով. «Բաքվի լիազորությունները բավական լայն են, միայն վետոյի իրավունք չունի, փոխարենն օրակարգ ձեւավորելու իրավունք ունի: Կբերեն մի այլանդակություն, կսկսվի աշխատանք, վերջում կմնա տհաճ էլեմենտներով փաստաթուղթ կամ փաստաթղթեր, ու դրանցով կխփեն մեր դիվանագիտության գլխին»:

Заявление главы парламентской фракции Армянской Революционной Федерации Дашнакцутюн Ваана Ованнисяна о том, что власти Армении мало что сделали, чтобы предотвратить избрание Азербайджана непостоянным членом Совета безопасности ООН, вызвало негодование депутата Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении Гагика Меликяна.
«Интересно, что конкретно сделали господин Ованнисян или АРФД, чтобы противостоять избранию Азербайджана. Подняли ли они этот вопрос на конференциях Социнтерна, попытались ли через офисы «Ай дата» провести работу в этом направлении в странах Организации исламской конференции, в которых у АРФД есть структуры? Я не слышал, чтобы АРФД выражала готовность выделить из средств, собранных в разных странах, сумму в пользу избирательной кампании Армении в Совете безопасности.
Критиковать очень легко, особенно тем, чья единственная цель – именно критиковать и очернять, не предлагая решений или не углубляясь в суть вопроса», – сказал Меликян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, Ваан Ованнисян на пресс-конференции отметил, что, хотя МИД Армении и представители РПА заявляют, что избрание Азербайджана в Совете безопасности ООН не тревожит нас, скоро мы пожнем горькие плоды. По его словам, Армения должна была активно выдвигать свою кандидатуру, бороться, чтобы Азербайджан не стал непостоянным членом Совбеза ООН. «В нашем истеблишменте решения принимаются своими. Люди не понимают, что лучший советник – оппонент. У нас этого не понимают и в итоге ошибаются. Нужно видеть собственную выгоду, а не надеяться на то, что в борьбе между Азербайджаном и Словенией шансы Словении будут выше, что, в конце концов, оказалось неверным», – отметил он.
Ваан Ованнисян коснулся также возможных последствий избрания Азербайджана в Совбез ООН, отметив: «Полномочия Баку довольно широки, у него нет только права на вето, зато есть право формировать повестку. Принесут какое-то безобразие, начнется работа, в конце останется документ или документы с неприятными элементами, которыми дадут по голове нашей дипломатии».