Իսրայելի Կնեսետի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը հոկտեմբերի 31-ին հայտարարել է, որ ցանկանում է Կնեսետի ամենամյա խորհրդարանական նստաշրջան անցկացնել, որպեսզի նշի Հայոց ցեղասպանությունը, հաղորդում է «Asbarez»-ը: «Դա իմ պարտքն է որպես հրեայի եւ իսրայելցու` ճանաչել այլ ժողովուրդների ողբերգությունը»,- ասել է Ռիվլինը:
Նա հավելել է, որ դիվանագիտական նկատառումները, որքան էլ կարեւոր դրանք լինեն, չպետք է խանգարեն ճանաչելու այլ ժողովրդի ողբերգությունը:
Վերջին տարիներին վարչապետի գրասենյակն ու արտգործնախարարը ուժեղ ճնշում են գործադրել, որ կանխեն Կնեսետի նման նստաշրջանները` մտավախություն ունենալով, որ Իսրայելի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները կարող են փչանալ:
Անցած շաբաթ Կնեսետը առաջին անգամ ամբողջ կազմով հավանություն էր տվել այդ հարցով բաց, թափանցիկ նիստ անցկացնելու հարցին` «Մերեց» կուսակցության պատգամավոր Զահավի գալյոնի առաջարկով:
Ցեղասպանության հարցերը քննարկվելու են Կնեսետի համապատասխան հանձնաժողովներում առաջիկա շաբաթների ընթացքում:

Knesset Speaker Reuven Rivlin said Monday that he wanted to convene an annual parliamentary session of the full Knesset to mark the Armenian Genocide, Asbarez writes.
“It is my duty as a Jew and Israeli to recognize the tragedies of other peoples,” Rivlin told Israel-based Haaretz newspaper.
The newspaper wrote that Rivlin stressed the diplomatic considerations, important as they may be, should not deter us from recognizing a tragecy experienced by another people.
The recognition of the Genocide and issues related to commemorating April 24 will be debated in coming weeks by the relevant committees of the Knesset, said Armenian National Committee of Jerusalem chairman Hagop Sevan, saying that the legislature has reconvened following a long summer break.