Հայաստանի ատոմակայանի անվտանգությունը գտնվում է միջազգաին կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում եւ անվտանգության հետ կապված որեւէ խնդիր չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության մամուլի քարտուղար Լուսինե Հարությունյանը` ի պատասխան թուրքական լրատվամիջոցներում տարածված լուրերին, որ Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարը դիմել է ՄԱԳԱՏԷ-ին` Հայկական ատոմակայանի փակման պահանջով: Մամուլի քարտուղարը նշեց, որ Թուրքիան հաճախ է հանդես գալիս նման հայտարարություններով եւ իրենք ամեն անգամ ստիպված են պատասխանում դրանց:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Թուրքիան եւ Ադրբեջանը շահարկում էին հայկական ԱԷԿ-ի վրա թուրքական երկրաշարժի ունեցած ազդեցությունը: Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ի պատասխան դրանց, նշեց, որ հայկական ԱԷԿ-ը կառուցվել է նվազագույնը 9 բալ սեյսմակայունությամբ, այն դեպքում, երբ ԱԷԿ-ի գոտում ցնցման ուժգնությունը կազմել է ընդամենը 3 բալ: Նախարարը հիշեցրել է, որ վերջերս OSART ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունը եղել է կայանում, որի եզրակացության մեջ նշվել է, որ կայանի շահագործման ռիսկերը կառավարելի են:

YEREVAN. – Safety of Armenia’s Nuclear Power Plant is at the center of international organizations’ attention, and there is no problem concerning safety, Armenian Energy Ministry Press Secretary Lusine Harutyunyan told Armenian News-NEWS.am, in response to the news spread in Turkish media that Turkey’s Minister of Energy and Natural Resources had petitioned to the International Atomic Energy Agency (IAEA) with the request to shut down the Plant. Harutyunyan also noted that Turkey makes such statements often and they are compelled to respond to them every time.
Turkey and Azerbaijan were recently alleging that the October 23 earthquake in Turkey had damaged the Plant. And in response to these allegations, Armenian Minister of Energy Armen Movsisyan had noted that the Plant was constructed to withstand a minimum magnitude-9 quake, and that the tremor in Turkey had measured a mere magnitude 3 nearby the Plant. The Minister also recalled that an IAEA OSART (Operational Safety Review Team) mission had visited the Plant and concluded that its operational risks are manageable.