Հայաստանի ատոմակայանի անվտանգությունը գտնվում է միջազգաին կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում եւ անվտանգության հետ կապված որեւէ խնդիր չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության մամուլի քարտուղար Լուսինե Հարությունյանը` ի պատասխան թուրքական լրատվամիջոցներում տարածված լուրերին, որ Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարը դիմել է ՄԱԳԱՏԷ-ին` Հայկական ատոմակայանի փակման պահանջով: Մամուլի քարտուղարը նշեց, որ Թուրքիան հաճախ է հանդես գալիս նման հայտարարություններով եւ իրենք ամեն անգամ ստիպված են պատասխանում դրանց:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Թուրքիան եւ Ադրբեջանը շահարկում էին հայկական ԱԷԿ-ի վրա թուրքական երկրաշարժի ունեցած ազդեցությունը: Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ի պատասխան դրանց, նշեց, որ հայկական ԱԷԿ-ը կառուցվել է նվազագույնը 9 բալ սեյսմակայունությամբ, այն դեպքում, երբ ԱԷԿ-ի գոտում ցնցման ուժգնությունը կազմել է ընդամենը 3 բալ: Նախարարը հիշեցրել է, որ վերջերս OSART ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելությունը եղել է կայանում, որի եզրակացության մեջ նշվել է, որ կայանի շահագործման ռիսկերը կառավարելի են:

Безопасность атомной электростанции Армении находится в центре внимания международных организаций, и нет никаких проблем с безопасностью. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила пресс-секретарь Министерства энергетики Армении Лусине Арутюнян, в ответ на распространенные в турецкой прессе сообщения о том, что министр энергетики и природных ресурсов Турции обратился в МАГАТЭ с требованием закрыть Армянскую АЭС. Пресс-секретарь отметила, что Турция часто выступает с подобными заявлениями и они каждый раз вынуждены отвечать на них.
Напомним, что в последнее время Турция и Азербайджан манипулировали вопросом о влиянии турецкого землетрясения на Армянскую АЭС. В ответ же министр энергетики Армении Армен Мовсисян отметил, что Армянская АЭС была построена с сейсмостойкостью по меньшей мере 9 баллов, тогда как в зоне АЭС сила толчка составила всего 3 балла. Министр напомнил, что недавно миссия OSART МАГАТЭ посетила станцию и дала заключение, в котором отмечается, что риски эксплуатации станции управляемы.