ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հաստատել է, որ Սպիտակ տունը քննարկում է Ուկրաինայի կողմից ամերիկյան հեռահար հրթիռների կիրառման արգելքը վերացնելու հնարավորությունը։
Երեքշաբթի օրը Սպիտակ տնից հեռանալիս լրագրողները Բայդենին հարցրել են, թե, արդյո՞ք, նա կվերացնի Ռուսաստանի տարածքին ամերիկյան հեռահար հրթիռներով հարվածելու սահմանափակումները, հաղորդում է BBC-ն:
«Մենք հենց հիմա աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- պատասխանել է նա:
Նման արգելքը գոյություն ունի պատերազմի և Կիևին ամերիկյան զենքի մատակարարումների սկզբից և կապված է Վաշինգտոնի այն մտավախության հետ, որ ուկրաինական հարվածները Ռուսաստանի խորքում կհանգեցնեն վտանգավոր էսկալացիայի ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև ամբողջ Եվրոպայում։
Վլադիմիր Զելենսկին բազմիցս դիմել է Սպիտակ տան կողմից արգելքը հանելու խնդրանքով, սակայն ամերիկյան վարչակազմը անդրդվելի է եղել։
Միայն Խարկովի մարզ ռուսաստանյան բանակի կրկնակի ներխուժումից հետո ԱՄՆ-ն թույլ տվեց Կիևին խոցել սահմանների մոտ գտնվող ռուսաստանյան թիրախները։
Պարզ չէ, թե ինչի հետ է կապված արգելքի ամբողջական վերացումը քննարկելու Սպիտակ տան պատրաստակամությունը: Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել էր, որ պատերազմի յուրաքանչյուր փուլում ԱՄՆ-ն հետևել է, որ Ուկրաինան ունենա այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է այդ պահին։
Ռազմաճակատի տարբեր հատվածներում ռուսաստանյան զորքերի ակտիվացումը, ինչպես նաև Ռուսաստանին իրանական բալիստիկ հրթիռների մատակարարումը Վաշինգտոնը նոր մարտահրավերներ և սպառնալիքներ է դիտարկում, որոնք էլ կարող են Բայդենի վարչակազմին ստիպել վերանայել նախկին որոշումները։

Президент США Джо Байден подтвердил, что в Белом доме обсуждают возможность отменить запрет на использование Украиной американских дальнобойных ракет.
Журналисты спросили Байдена, снимет ли он ограничения на удары американскими дальнобойными ракетами по российской территории, когда он покидал Белый дом во вторник, передает BBC.
«Мы работаем над этим прямо сейчас», — ответил он.
Такой запрет существует с начала войны и поставок американского оружия Киеву и связан с опасениями Вашингтона, что украинские удары вглубь России приведут к опасной эскалации не только в регионе, но и в Европе в целом.
Владимир Зеленский неоднократно просил Белый дом отменить запрет, но американская администрация была непреклонна.
Лишь после повторного вторжения российской армии в Харьковскую область США разрешили Киеву поражать российские цели вблизи границ.
С чем связана готовность Белого дома рассмотреть полную отмену запрета, не ясно. Ранее госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что на каждом этапе войны США следили, чтобы у Украины было все необходимое на текущий момент.
Активизация российских войск на разных участках фронта, а также поставки иранских баллистических ракет России рассматриваются Вашингтоном как новые вызовы и угрозы, что, возможно, склоняет администрацию Байдена к пересмотру прежних решений.