Թուրքիան մտադիր չէ ռազմական գործողություն իրականացնել քրդական «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերի» դեմ, որոնք առնչակցվում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ, եթե Սիրիայի նոր իշխանությունները լիակատար վերահսկողություն սահմանեն երկրի տարածքում, ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Քրդական կուսակցության ընդլայնումը Սիրիայում, «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերը» լուրջ սպառնալիք են Թուրքիայի համար»,- ասել է նա Al Jazeera-ի հարցազրույցում։ «Այժմ Դամասկոսում նոր վարչակազմ է։ Ես կարծում եմ, որ հիմա դա առաջին հերթին նրանց խնդիրն է։ Ուստի ես կարծում եմ, որ եթե նրանք զբաղվեն այդ հարցով ինչպես հարկն է, մենք միջամտության պատճառ չենք ունենա»,- նշել է Ֆիդանը՝ մեկնաբանելով ԶԼՄ տարածած տեղեկությունները Սիրիայում իր երկրի ռազմական գործողության մասին։ Նա դրական պատասխան է տվել այն հարցին, թե արդյոք նոր սիրիական իշխանությունները պետք է լիակատար վերահսկողություն սահմանեն երկրում այդ խնդրի լուծման համար։
Խոսելով այն մասին, թե արդյոք Թուրքիայի համար սպառնալիք կլինի քրդական ինքնավարության ստեղծումը Սիրիայում, Ֆիդանն ասել է, որ «դա պետք է լուծի սիրիացի ժողովուրդը»։ Անկարան կցանկանար, որպեսզի քրդերը եւ արաբներն ապրեն որպես երկու [ժողովուրդ] մեկ [պետությունում], իրենց բնիկ հողերում»։ «Հարկ չկա նրանց բռնի տեղահանել»,- ավելացրել է նա։
Նա նշել է, որ Թուրքիան մտադիր չէ վտարել սիրիացի փախստականներին, որոնք երկիր են եկել հակամարտության տարիներին։ «Մենք հուսով ենք, որ նրանք կվերադառնան ինքնակամ եւ անվտանգ, եթե ցանկանան,՝ գնահատելով նոր իրողությունը»,- շարունակել է Ֆիդանը։ Նա կարծում է, որ կայունացմանը զուգնթաց՝ Սիրիա կվերադառնան ավելի շատ փախստականներ։

Турция не намерена проводить военную операцию против курдских «Сил народной самообороны» (СНС), аффилированных с запрещенной в республике Рабочей партией Курдистана (РПК), если новые власти Сирии установят полный контроль над территорией страны, включая районы проживания курдов. Об этом заявил глава турецкого МИД Хакан Фидан.
«Расширение РПК в Сирии, СНС представляет серьезную угрозу для Турции», - заявил он в интервью телеканалу Al Jazeera. «Сейчас в Дамаске новая администрация. Я думаю, что теперь это в первую очередь их забота. Поэтому я считаю, что если они займутся данным вопросом должным образом, то у нас не будет причин вмешиваться», - отметил Фидан, комментируя распространенные СМИ сведения о подготовке его страной военной операции в Сирии. Он утвердительно ответил на вопрос о том, должны ли новые сирийские власти для решения этой проблемы установить полный контроль над территорией арабской республики.
Говоря о том, станет ли угрозой для Турции создание в Сирии курдской автономии, Фидан заявил, что «это должен решать сирийский народ». По его словам, Анкара хотела бы, чтобы курды и арабы жили «как два [народа] в одном [государстве] на своих исконных землях». «Их не следует насильно выселять из родных городов и деревень», - добавил глава турецкого внешнеполитического ведомства.
Он уточнил, что Турция не намерена высылать сирийских беженцев, которые прибыли в страну за годы конфликта. «Мы надеемся, что они вернутся добровольно и безопасно, если захотят, оценивая новую обстановку», - продолжил Фидан. Он считает, что по мере стабилизации ситуации в Сирию будет возвращаться больше беженцев.