Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացնում են Դատական իշխանությունից:
Արթուր Աթաբեկյանը բարձր է գնահատել Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության զարգացումը բոլոր ուղղություններով, հատկապես պետությունների համար կենսական նշանակություն ունեցող դատական ոլորտում։
Հանդիպման առանցքում են եղել դատական համակարգի բարեփոխումները․ ԲԴԽ նախագահը ներկայացրել է արդեն իսկ կատարված աշխատանքները, մասնավորապես՝ դատական գործերի ձգձգումներին վերջ դնելու, դատավորների ծանրաբեռնվածության թոթափմանը միտված փոփոխությունները և առաջիկա անելիքները՝ կարևորելով ինչպես կատարված օրենսդրական բարեփոխումները, այնպես էլ այն փաստը, որ արդեն իսկ գրեթե 100 տոկոսով համալրված են դատավորների հաստիքները, ինչն իր հերթին կնպաստի դատական համակարգի ծանրաբեռնվածության թոթափմանը և գործերի քննության ժամկետների կրճատմանը։
Խոսվել է երկու երկրների դատական համակարգերի համագործակցության հեռանկարների մասին։
Անդրադարձ է կատարվել դեկտեմբերի 12-ին Երևանում կայացած ԱՊՀ գերագույն դատարանների նախագահների խորհրդի առաջին նիստին, նշվել է, որ այն կարող է կարևոր նախադրյալ հանդիսանալ ԱՊՀ երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ դատական ոլորտում հետագա համագործակցության ամրապնդման և զարգացման համար։
Հատկանշական է, որ այս համագործակցության շրջանակներում ԱՊՀ երկրների դատավորները կարող են վերապատրաստումներ անցնել Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության ակադեմիայում։
Դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն իր հերթին կարևորել է երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների վրա հիմնված համագործակցությունը նաև դատական ոլորտում։ Նա պատրաստկամություն է հայտնել աջակցել դրա խորացմանը՝ մասնավորապես դատավորների վերապատրաստումների ոլորտում երկու երկների արդարադատության ակադեմիաների փոխգործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլերում։

Председатель Высшего судебного совета Артур Атабекян принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Армении Сергея Копыркина.
Артур Атабекян высоко оценил развитие сотрудничества с Российской Федерацией по всем направлениям, особенно в судебной сфере, имеющей жизненно важное значение для государств
В центре внимания на встрече были реформы судебной системы: председатель ВСС представил уже проделанную работу, в частности, изменения, направленные на прекращение задержек в рассмотрении судебных дел, разгрузка судей и предстоящие действия, подчеркнув важность как проведенных законодательных реформ, так и того факта, что уже почти на 100% укомплектованы должности судей, что, в свою очередь, способствует снятию нагрузки с судебной системы и сокращению сроков рассмотрения дел.
Обсуждены перспективы сотрудничества судебных систем двух стран. Было отмечено, что состоявшееся 12 декабря в Ереване первое заседание Совета председателей Верховных судов СНГ может стать важной предпосылкой для дальнейшего укрепления и развития сотрудничества в судебной сфере со странами СНГ, в том числе с Российской Федерацией.
Примечательно, что в рамках этого сотрудничества судьи из стран СНГ могут пройти переподготовку в Академии юстиции Российской Федерации.
Посол Сергей Копыркин, в свою очередь, подчеркнул важность сотрудничества, основанного на дружественных отношениях между двумя странами, в том числе в судебной сфере. Он выразил готовность содействовать его углублению, в частности, в шагах, направленных на укрепление взаимодействия между академиями юстиции двух стран в области переподготовки судей.