ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի հայտարարել է, որ ցանկանում է վերսկսել միջուկային զենքի վերահսկման շուրջ բանակցությունները Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ, և որ, ի վերջո, հուսով է՝ բոլոր երեք երկրները կհամաձայնեն կիսով չափ կրճատել իրենց հսկայական պաշտպանական բյուջեն, հաղորդում է Associated Press-ը:
Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը ափսոսանք է հայտնել այն հարյուր միլիարդավոր դոլարների համար, որոնք ծախսվել են ազգի միջուկային զսպման մեխանիզմի վերականգնման համար և նշել, որ հույս ունի օգտվել ԱՄՆ հակառակորդների աջակցությունից՝ սեփական ծախսերը կրճատելու համար:
«Մենք միանգամայն նոր միջուկային զենք ստեղծելու պատճառ չունենք, առանց դրա արդեն շատ ունենք։ Դուք կարող էիք 50, 100 անգամ ոչնչացնել աշխարհը: Ու ահա, մենք նոր միջուկային զենք ենք սարքում, ու նրանք են միջուկային զենք սարքում»,- ասել է Թրամփը։
«Մենք բոլորս մեծ գումարներ ենք ծախսում, որոնք կարող ենք ծախսել այլ բաների վրա, որոնք, հուսով ենք, իրականում շատ ավելի արդյունավետ են», -շեշտել է ԱՄՆ նախագահը:
Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ն ու ՌԴ-ն սառը պատերազմի ժամանակաշրջանի զենքի հսկայական պաշարներ ունեն, սակայն Չինաստանը «հինգ կամ վեց տարվա ընթացքում» միջուկային հարվածների հնարավորությամբ կհավասարվի նրանց:
Թրամփը հայտնել է, որ կցանկանար միջուկային բանակցություններ սկսել երկու երկրների հետ, Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում «գործերը կարգավորելուն պես»։

US President Donald Trump said Thursday that he wants to restart nuclear arms control talks with Russia and China and that eventually he hopes all three countries could agree to cut their massive defense budgets in half, AP reports.
Speaking to reporters in the Oval Office at the White House, Trump lamented the hundreds of billions of dollars being invested in rebuilding the nation's nuclear deterrent and said he hopes to gain commitments from the US adversaries to cut their own spending.
“There’s no reason for us to be building brand new nuclear weapons, we already have so many,” Trump said. “You could destroy the world 50 times over, 100 times over. And here we are building new nuclear weapons, and they’re building nuclear weapons.”
“We’re all spending a lot of money that we could be spending on other things that are actually, hopefully much more productive," Trump said.
While the US and Russia hold massive stockpiles of weapons since the Cold War, Trump predicted that China would catch up in their capability to exact nuclear devastation “within five or six years.”
Trump said he would look to engage in nuclear talks with the two countries once “we straighten it all out" in the Middle East and Ukraine.