Վատիկանում Դոնալդ Թրամփի հետ 15 րոպեանոց զրույցի ժամանակ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կոչ է արել ԱՄՆ նախագահին ավելի կոշտ դիրքորոշում որդեգրել Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ և վերանայել հրադադարի առաջնահերթությունները, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Պարբերականի տվյալներով՝ Զելենսկու խորհրդականները տարբեր կարծիքներ ունեին այն մասին, թե արդյոք նա պետք է ռիսկի դիմի Թրամփի հետ դեմ առ դեմ զրույց ունենալու «Օվալաձև աշխատասենյակում տեղի ունեցած «աղետից» հետո»։ Սակայն, Axios-ի աղբյուրների փոխանցմամբ, Զելենսկին, ի վերջո, զգացել է, որ իրեն հաջողվել է առաջին անգամ փոխել Թրամփի կարծիքը Պուտինի մասին։ Եվ Իտալիայից վերադառնալիս ամերիկացի նախագահը լրագրողների հետ զրույցում քննադատել է Ռուսաստանի նախագահին Կիևի վրա զանգվածային հարձակման համար։
«Զելենսկիի խորհրդականները նյարդային էին, իսկ ոմանք՝ դեռևս տրավմատիզացված փետրվարի 28-ի Օվալաձև աշխատասենյակում տեղի ունեցած տեսարանից, Զելենսկիին ասել են, որ վստահ չեն, որ դա լավ գաղափար է», - ասվում է հոդվածում։ Աղբյուրներից մեկը Axios-ին ասել է, որ նախապես ոչինչ որոշված չէր, և սկզբնական գաղափարն այն էր, որ նրանք կփորձեին հանդիպել հուղարկավորությունից հետո։
Առաջնորդները հանդիպեցին միմյանց Վատիկան ժամանելուն պես և առանձին հանդիպման վայր գտան Սուրբ Պետրոսի տաճարում։ Աղբյուրների համաձայն, Զելենսկին Թրամփին ասել է, որ Պուտինը չի փոխի իր դիրքորոշումը, եթե ԱՄՆ նախագահը իր վրա ավելի մեծ ճնշում չգործադրի։
Աղբյուրներից մեկի խոսքով՝ Թրամփը պատասխանել է, որ հնարավոր է՝ ստիպված լինի փոխել իր մոտեցումը Պուտինի նկատմամբ։ Պարբերականը գրում է, որ Զելենսկին նաև հորդորել է Թրամփին վերադառնալ խաղաղության բանակցությունների մեկնարկային կետի՝ անվերապահ հրադադարի իր նախնական առաջարկին, որն Ուկրաինան ընդունել է, բայց Ռուսաստանը մերժել։ Մի աղբյուր ասել է, որ Թրամփը, կարծես, համաձայն է։

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy made his 15 minutes with US President Donald Trump in the Vatican—and before Pope Francis' funeral—count, urging Trump to take a tougher line with Russian President Vladimir Putin, and reprioritize a ceasefire, two sources briefed on Saturday's meeting tell Axios, the latter reports.
Accordingly, Zelenskyy's advisers were divided about whether he should even risk the tête-à-tête after the disaster in the Oval Office. But after it, Zelenskyy felt he'd managed to shift Trump's thinking about Putin for the first time, the sources say.
And on his way back to the U.S., Trump made a rare threat to Putin in response to a massive aerial attack on Kyiv.
Zelenskyy's advisers were nervous, and some—still traumatized by the scenes in the Oval on February 28—told Zelenskyy they weren't sure it was a good idea.
Nothing was finalized in advance, and the idea was initially that they would try to meet after the funeral, one of the sources said.
But then the leaders bumped into each other upon arrival. They found a spot to meet alone in St. Peter's Basilica.
Zelenskyy told Trump that Putin would not budge unless Trump applied more pressure, the sources say.
One source said Trump replied that he might have to change his approach to Putin.
Zelenskyy also pushed Trump to return to his initial proposal of an unconditional ceasefire as a starting point for peace talks, which Ukraine accepted but Russia rejected.