ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լեմմիի հետ, որի ընթացքում նա հրադադարը և հակամարտության դադարեցումը անվանել է ԱՄՆ վարչակազմի գերակա խնդիր՝ Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման համար։ Այս մասին հայտնել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը։
Նրանք հայտարարել են, որ զրույցի ընթացքում Ռուբիոն հաստատել է Վաշինգտոնի դիրքորոշումը ռուս-ուկրաինական հակամարտության վերաբերյալ։
«Մեր գլխավոր առաջնահերթությունը մնում է մարտական ​​գործողությունների դադարեցումը և անհապաղ հրադադարի հասնելը», - ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։

US Secretary of State Marco Rubio had a telephone conversation UK Foreign Secretary David Lammy, during which he called a ceasefire and cessation of conflict a top priority for the US administration for the resolution of the Ukrainian conflict. This was reported by the press service of the US State Department.
They stated that during the conversation, Rubio reaffirmed the US position on the Russia-Ukraine conflict.
“Our top priority remains bringing an end to the fighting and an immediate ceasefire,” the US State Department said in a statement.