Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ սխալ կլինի Իսրայելի և Համասի միջև կնքված համաձայնագրերը դիտարկել որպես պաղեստինյան հարցը լուծող փաստաթուղթ։
«Սխալ կլինի այս համաձայնագիրը դիտարկել որպես պաղեստինյան հարցը լուծող փաստաթուղթ։ Այս համաձայնագիրը, ըստ էության, հրադադար է։ Մեր կարծիքով, պաղեստինյան հարցի միակ լուծումը 1967 թվականի սահմաններում անկախ, ինքնիշխան և աշխարհագրորեն միասնական պաղեստինյան պետության ստեղծումն է, որի մայրաքաղաքը Արևելյան Երուսաղեմն է», - Եգիպտոսից վերադառնալուն պես լրագրողներին ասել է Էրդողանը։
Նա նշել է, որ «Թուրքիան, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա վճռականորեն կհետապնդի այդ նպատակը»։ «Մենք պետք է երաշխավորենք, որ իսրայելական կառավարությունը կկատարի իր խոստումները, քանի որ այս հարցում իսրայելական կողմի հեղինակությունը չափազանց անբավարար է։ Ես վստահ եմ, որ նրանք, ովքեր ազդեցություն ունեն Իսրայելի վրա, հատկապես ԱՄՆ-ն, կշարունակեն անել անհրաժեշտ ամեն ինչ», - հավելել է նա։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что неверно было бы рассматривать достигнутые Израилем и ХАМАС договоренности как документ, который решает палестинский вопрос.
«Было бы ошибочно рассматривать это соглашение как документ, разрешающий палестинский вопрос. Это соглашение, по сути, является договоренностью о прекращением огня. По нашему мнению, единственным решением палестинского вопроса является создание независимого, суверенного и географически единого палестинского государства в границах 1967 года и со столицей в Восточном Иерусалиме», - заявил Эрдоган журналистам своего пула по возвращении из Египта.
Он указал, что «Турция, как и прежде, будет решительно добиваться этой цели». «Мы должны гарантировать, что израильское правительство сдержит свои обещания, поскольку репутация израильской стороны в этом вопросе крайне неудовлетворительна. Я уверен, что те, кто оказывает влияние на Израиль, особенно США, продолжат делать все необходимое», - добавил он.