Նախարար Ամիհայ Էլիահուն, ով փոխարինում է արդարադատության նախարարին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի ներման խնդրագրի քննարկման հետ կապված բոլոր հարցերում, այսօր առավոտյան՝ երեքշաբթի օրը, մարտի 24-ին, նախագահ Իցհակ Հերցոգին է ներկայացրել նշված խնդրագրի վերաբերյալ իր եզրակացությունը՝ արդարադատության նախարարության ներման հարցերի բաժնի եզրակացության և դրան կից հավելվածների հետ միասին:
Ստացված բոլոր նյութերը, պարտադիր ընթացակարգերի համաձայն, փոխանցվել են նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական խորհրդատու, փաստաբան Միխալ Ցուկի քննարկմանը: Նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական խորհրդատուն կուսումնասիրի նյութերը և նախագահին կներկայացնի տվյալ հարցի վերաբերյալ իր հանձնարարականները:
Նախագահի աշխատակազմից ընդգծում են, որ իրավական ստուգումների և անհրաժեշտ պարզաբանումների ավարտից հետո նյութերը կփոխանցվեն պետության ղեկավարին: Նախագահի որոշումների կայացման գործընթացի վրա այս կամ այն կերպ ազդելու ցանկացած փորձ, անկախ նրանից, թե ում կողմից է այն արվում, չի ազդի նախագահի դատողության վրա և ոչինչ չի փոխի: Նախագահը կգործի բացառապես օրենքին համապատասխան, իր խղճի համաձայն և ի շահ պետության:

Minister Amichai Eliyahu, who is standing in for the Minister of Justice in all matters relating to the review of Prime Minister Benjamin Netanyahu's pardon petition, presented his opinion on the petition this morning, Tuesday, March 24, to President Isaac Herzog, along with the conclusion of the Justice Ministry's pardons department and its accompanying annexes.
All materials received have been forwarded for review to the legal adviser of the President's Office, attorney Michal Tzuk, in accordance with mandatory procedures. The legal adviser will examine the materials and present her recommendations to the president on the matter.
The President's Office emphasized that once the legal review and necessary clarifications are complete, the materials will be submitted to the head of state. Any attempts to influence the president's decision-making process in any way, from whatever quarter they may originate, will have no bearing on the president's judgment and will change nothing. The president will act solely in accordance with the law, his conscience, and the best interests of the state.