Եգիպտական «Մահմեդական եղբայրներ» շարժումը, որը պաշտոնանկ նախագահ Մուհամեդ Մուրսիին է սատարում, կոչ է արել այս ուրբաթը՝ օգոստոսի 16-ը, վերածել «զայրույթի ուրբաթի»՝ ի նշան իշխանությունների կողմից ցուցարարներին ցրելու գործողությունների դեմ բողոքի:
«Մահմեդական եղբայրները» կողմնակիցներին կոչ են արել հավաքվել Կահիրեի Ռամզեսի հրապարակում՝ ուրբաթօրյա աղոթքից հետո «ուժ կիրառելու» համար:
Եգիպտոսի ՆԳՆ-ն անվտանգության ուժերի մարտիկներին արտոնել է մարտական զենք կիրառելը։ Դիտորդների կարծիքով՝ դա նոր զոհերի կհանգեցնի, գրում է «Ինտերֆաքսը»։
«ՌԻԱ Նովոստին» հայտնում է, որ գիշերը ոստիկանությունը վերահսկողության տակ է առել Կահիրեի մզկիթը, որտեղ հակակառավարական ցույցերը ցրելիս զոհված մոտ 200 ցուցարարների դիակներն են։
Իսլամիստները, ըստ տվյալների, այրել են Գիզայի շրջանում գտնվող կառավարական շենքը։
Եգիպտոսի առողջապահության նախարարության տվյալով՝ երկրում անկարգությունների հետեւանքով 638 մարդ զոհվել է։ Վիրավորների ընդհանուր թիվը մոտենում է 4 հազարին։ Ընդդիմությունը պնդում է, որ ցուցարարներին ցրելիս զոհերի թիվը հասել է մոտ 2 հազարի։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը օգոստոսի 15-ն ներեգիպտական հակամարտության բոլոր կողմերին առավելագույն զսպվածության կոչ է արել։

Египетское движение «Братья-мусульмане», выступающие против смещения президента Мухаммеда Мурси, призвали сделать нынешнюю пятницу, 16 августа, «пятницей гнева» в знак протеста против мер властей страны по разгону демонстраций протеста.
«Братья-мусульмане» выступили с призывом к своим сторонникам собраться на каирской площади Рамзеса, чтобы после традиционной пятничной молитвы «продемонстрировать силу».
Министерство внутренних дел Египта санкционировало применение бойцами сил безопасности боевого оружия. По мнению наблюдателей, это приведет к новым жертвам среди демонстрантов и полиции, сообщает «Интерфакс».
Как сообщает РИА Новости, ночью полиция взяла под контроль мечеть в Каире, где находились тела десятков погибших при разгоне антиправительственных протестов. В мечети находилось около 200 тел.
Исламисты, как сообщалось, подожгли правительственное здание в районе Гиза столицы Египта.
По данным египетского Минздрава, в ходе беспорядков в стране погибли 638 человек. Общее число раненых по стране, по данным Минздрава, приближается к 4 тысячам. Оппозиция нынешней власти утверждает, что число жертв разгона демонстрантов составило около 2 тыс.
Совет безопасности ООН 15 августа призвал все стороны внутриегипетского конфликта «проявлять максимальную сдержанность».