Ամերիկացի դերասան Վին Դիզելը հայտնիների համաշխարհային ֆելշմոբին կողմնային ամիտրոֆիկ սկլերոզի դեմ պայքարի աջակցության ցայվել է սառցե ջրով եւ նման կոչ արել նաեւ ԱՄՆ-ի առաջին տիկին Միշել Օբամային, դերսանուհի Անջելինա Ջոլիին եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
Ice Bucket Challenge կազմակերպության բարեգործական ակցիան մեկնարկել էր ԱՄՆ-ում, դեռ հուլիսին: Նրա մասնակիցները ցայվում են սառցե ջրով, միջոցները փոխանցում կազմակերրպության հաշվին եւ «մարտահրավեր նետում» եւս երեք հանահռչակ մարդկանց:
Ակցիային արդեն մնասնակցել են երգիչ Ջասթին Թիմբերլեյքը, ֆեյբուքի ղեկավար Ցուկերբերգը, Microsoft-ի ղեկավար Բիլ Գեյթսը, ռեժիսոր Սթիվեն Սփիլբերգը, հոկեյիստ Ալեքսանդր Օվեչկինը եւ այլք:

Американский актер Вин Дизель в рамках всемирного флешмоба знаменитостей в поддержку организации по борьбе с боковым амиотрофическим склерозом облился водой со льдом и призвал сделать то же самое первую леди США Мишель Обаму, актрису Анджелину Джоли и президента России Владимира Путина.
Благотворительная акция организации Ice Bucket Challenge стартовала в США еще в июле. Ее участники обливаются, перечисляют средства на счет организации и «бросают вызов» еще трем знаменитостям, передавая таким образом эстафету обливаний дальше.
В акции уже поучаствовали певец Джастин Тимберлейк, руководитель Facebook Марк Цукерберг, глава Microsoft Билл Гейтс, режиссер Стивен Спилберг, хоккеист Александр Овечкин и др.