Ակնհայտ է, որ եւ ոստիկանությունում, եւ ԱԱԾ-ում աշխատում է պրոֆեսիոնալների շատ մեծ բանակ, բայց ակնհայտ է, որ երկու համակարգերն էլ ունեն լրջագույն փոփոխությունների կարիք: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 20-ին, նորանշանակ ԱԱԾ տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին եւ ոստիկանապետ Արման Սարգսյանին ընդունելու ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Որեւէ մեկը չպետք է հույս ունենա, թե մենք ուղղակի առկա իրավիճակի հետ ժամանակի ընթացքում կհամակերպվենք: Այս երկու ծառայությունները, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն երկրում իրավակարգի եւ անվտանգությանպահպանության գործում, պետք է համապատասխանեցնենք մեր երկրի անվտանգության իրավակարգի եւ հանրության շահերի բոլոր ժամանակակից պահանջներին»,-ասաց նա:
Փաշինյանը նկատեց, որ այսօր ոստիկանության եւ ԱԱԾ-ի միջեւ առկա է համագործակցության շատ բարձր մակարդակ, ինչը կարեւոր է. «Կարեւոր է, որ ԱԱԾ-ի եւ ոստիկանության միջեւ անառողջ մրցակցություն չլինի եւ կարեւոր է, որ նրանք փոխլրացնող գործառույթ իրականացնեն: Ես համոզվել եմ, որ ձեր ղեկավարության ներքո դուք անձամբ շատ դեպքերում չունեք պետական կառավարման մարմիններում նկատվող այն միտումը, որ համակարգերում եղած պրոբլեմները պետք է թաքցնել, քողարկել, հովանավորել երբեմն նույնիսկ նեգատիվ երեւույթները՝ ընդհանուր համակարգի իմիջը չխաթարելու համար: Բարեփոխումների այս շրջանում նման գործելակերպը չի կարող արդյունավետ լինել»,-ընդգծեց վարչապետը՝ հավելելով, որ այս կառուցների իմիջը պետք է բարձր լինի ոչ թե տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, այլ բնական ճանապարհով»:

Очевидно, что в Полиции и Службе национальной безопасности работает очень большая армия профессионалов, но очевидно и то, что обе системы нуждаются в серьезных изменениях. Об этом заявил во время приема новоназначенных директора Службы национальной безопасности республики Эдуарда Мартиросяна и начальника полиции Армана Саркисяна 20 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Никто пусть и не надеется на то, что со временем мы смиримся с имеющейся ситуацией. Эти две службы должны соответствовать всем современным требованиям правопорядка безопасности нашей страны и общественным интересам», - заявил Пашинян.
По его словам, между СНБ и Полицией сегодня имеется высокий уровень сотрудничества, что важно. «Важно, чтобы между СНБ и Полицией не было нездоровой конкуренции. И важно, чтоб они выполняли взаимодополняющую функцию. Я убедился в том, что у вас нет заметной в органах государственного управления тенденции проблемы сокрытия негативных явлений, для того, чтобы не искажать имидж всей системы. В рамках этих реформ подобный стиль работы не может быть эффективным», - заявил Пашинян, добавив при этом, что имидж этих структур должен быть высоким не благодаря подобным технологиям, а естественным путем.