Չէի ասի, թե ԱՄՆ-ն ուկրաինական հարցում 180° շրջադարձ է կատարել: Դրա մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդաշարի եթերում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ​​ինստիտուտին առընթեր միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, ռուսաստանցի քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
«Հռետորաբանությունը փոխվել է, Զելենսկիին սկսել են քննադատել և այլն։ Բայց նուրբ բաներ էլ կան, արդյոք ամերիկացիները դադարե՞լ են Ուկրաինային տրամադրել հետախուզական տեղեկություններ և արբանյակային տվյալներ, թե՞ ոչ: Ամերիկացիներն արդեն հե՞տ են վերցրել իրենց սպառազինությունը։ Ինձ համար կարևորը բառերը չեն:
Ռազմատեխնիկական համագործակցության, հետախուզական տվյալների փոխանակման և վերապատրաստման ավարտն ավելի կարևոր է, քան Զելենսկիին «բռնապետ» անվանելը։ Եղան դեպքեր, երբ ամերիկացիները սկսեցին կասկածել Սաուդյան Արաբիայի սկզբունքների դեմոկրատական ​​բնույթին, սակայն դա չփոխեց Սաուդյան Արաբիայի հետ ԱՄՆ փոխգործակցության ռազմավարական բնույթը։
Թրամփի խորհրդականները երբեմն այնպիսի մեկնաբանություններ են անում, ըստ որի, եթե Ռուսաստանը համառի, մենք նրա հետ կոշտ լեզվով կխոսենք։ Եթե ​​նրանք որոշեն քաղաքականապես հեռացնել Զելենսկին և նրան փոխարինելու գան Զալուժնին կամ Բուդանովը, արդյո՞ք այդ մարդիկ Մոսկվայի հետ կոնսենսուսի հասնելու մեծ կողմնակիցներ են։ Պարտադիր չէ։ Ուստի կարևոր է չափազանցված ակնկալիքներ չձևավորել։ «Այն, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը սկսել են խոսել կարգավորման մասին, հիանալի է, բայց շատ խնդիրներ դեռևս մնում են»,- հավելել է Մարկեդոնովը։
Նա նշել է, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումը դեռ կայուն խաղաղություն չի նշանակում։
«Պուտինի խոսքերում ճշմարտություն կա առճակատման պատճառների և նախադրյալների կարգավորման կարևորության մասին։ Այլ հարց է, որ Պուտինը, Զելենսկին, Թրամփը և ֆրանսիական կամ գերմանական իսթեբլիշմենթի ներկայացուցիչները տարբեր կերպ են կառուցում այս պատճառներն ու նախադրյալները, և դա նույնպես պետք է խոսակցության առարկա լինի։
Ռազմական գործողությունների սառեցում կարող է տեղի ունենալ: Բայց դա կապահովի՞ խնդրի լուծմանը։ Ինչո՞ւ է Մոսկվան ասում, որ սառեցումն անընդունելի է։ Որովհետև կա մինսկյան պայմանավորվածությունների փորձ։ Լուծման բացակայությունը հանգեցրեց նրան, որ խնդիրները կուտակվեցին, և կատարվեց այն, ինչ կատարվեց: Մոսկվան հավանաբար կհեռանա որոշ մաքսիմալիստական ​​պահանջներից, սակայն Մոսկվայի համար հիմնական սպառնալիքը ՆԱՏՕ-ի անվերահսկելի ընդլայնումն է։ «Ռուսաստանի սրտով չէ նաև առանց Մոսկվայի մասնակցության անվտանգության բացառիկ մոդելի ստեղծումը»,- ընդգծել է փորձագետը։
Նրա գնահատմամբ՝ խնդիրը շատ ավելի լայն է, քան հատուկ ռազմական գործողությունը։
«2022 թվականը վակուումից չառաջացավ, չէ՞: Շատ նախադրյալներ կային: Չէ՞որ մինչև 2022 թվականը Դոնբասում հակամարտություն կար: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ մինչև 2022 թվականը այնտեղ 15 հազար մարդ է զոհվել։ Դա հենց այնպես, առանց պատճառի չի առաջացել, այդ թվում նրա պատճառով, ինչպիսին է հետխորհրդային Ուկրաինայի կողմից իր ազգային նախագծի իրականացումը, որը հիմնականում կառուցված էր Ռուսաստանին իրենից վանելու վրա: Դա հանգեցրեց նրան, որ երկկողմ հարաբերություններում ժամանակ առ ժամանակ առաջանում էին ճգնաժամային երևույթներ, որոնք տեղի ունեցան ոչ թե 2014 թվականին, այլ շատ ավելի վաղ։ Կարելի է հիշել նաև Սևծովյան նավատորմի բաժանումը, գազային սկանդալները և լեզվական քաղաքականությանն առնչվող սկանդալները։ Կարելի է հիշել առաջին և երկրորդ մայդանները և այլդպես շարունակ։ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի խնդիրները ինչ-որ կերպ կլուծվեին, բայց քանի որ Ուկրաինան նպատակ էր իրենից վանել Ռուսաստանը, դա նաև որոշակի արտաքին քաղաքականություն էր ենթադրում։ Այստեղ Ուկրաինան, ձեռնամուխ լինելով Ռուսաստանից հեռանալու ուղուն՝ ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու համատեքստում Արևմուտքի հետ միասին շատ ուժեղ կոնֆլիկտային տարրեր է ձևավորել։
Այս բոլոր տարբեր կոնֆլիկտային դաշտերը միավորվեցին մեկ կետում, և հատուկ ռազմական գործողությունն այս հակամարտությունը տեղափոխեց որակապես նոր մակարդակ: Այս առումով ես որոշակի թերահավատությամբ եմ վերաբերվում այն ​​փաստին, թե ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը շատ արագ կկարգավորեն ամեն ինչ։
Թրամփն այժմ ունի քարտ բլանշ, բայց այս քարտ բլանշը հավերժ չի լինի։ Աշնանը Կոնգրեսի ընտրություններ են լինելու, որոնք ցույց կտան, թե հանրապետականները որքանով կկարողանան վերահսկողություն պահպանել երկու պալատների նկատմամբ, ինչից էլ կախված  կլինի ամերիկյան քաղաքականության համաձայնեցվածությունը։ Ամերիկյան քաղաքականության մեջ ոչ բոլորն են պատրաստ փոխգործակցություն սկսել Ռուսաստանի հետ:
Ես կասկածի տակ կառնեի, որ որևէ պայմանավորվածություն անշրջելի բնույթ կունենա։ Հակամարտության պատճառներից մեկը ՆԱՏՕ-ում կամ ՆԱՏՕ-ից դուրս Ուկրաինայի կարգավիճակն է։ Այդ դաշինքում բացի ԱՄՆ-ից այլ անդամներ կան։ Թուրքիան հայտարարել է, որ դեմ չի լինի ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցությանը»,- եզրափակել է քաղաքագետը։

Я бы не сказал, что у США в украинском вопросе произошел разворот на 180°. Об этом в гостях у Новости Армении – NEWS.am на передаче «Фактор силы» заявил ведущий научный сотрудник Института международных исследований МГИМО МИД России, российский политолог Сергей Маркедонов.
«Риторика поменялась, Зеленского стали ругать и так далее. Но есть тонкие вещи. Американцы уже прекратили Украине поставлять разведывательную информацию и спутниковые данные или нет? Американцы уже забрали свое вооружение? Для меня важны не слова,а действия.
Завершение военно-технического сотрудничества, обмена разведданными и тренингов важнее, чем то, что Зеленского назвали диктатором. Были случаи, когда американцы стали сомневаться в демократичности саудовских принципов, но это не поменяло стратегический характер взаимодействия США с Саудовской Аравией.
Советники Трампа время от времени говорят, что если Россия будет упрямствовать, мы с ней поговорим жестко. Если Зеленского решат политически убрать и на смену придет Залужный или Буданов, что, эти люди большие фанаты идти на консенсус с Москвой? Не факт. Поэтому важно не сформировать завышенные ожидания. То, что США и Россия начали говорить о нормализации, это здорово, но многие проблемы остаются», - добавил Маркедонов.
Он заметил, что окончание военных действий еще не означает устойчивый мир.
«В словах Путина о том, что важно урегулировать причины и предпосылки противостояния, есть истина. Другой вопрос, что Путин, Зеленский, Трамп и представители французского или немецкого истеблишмента эти причины и предпосылки по-разному выстраивают, и это тоже должно быть предметом разговора.
Заморозка боевых действий может иметь место. Но обеспечит ли это решение проблемы? Почему Москва говорит о том, что заморозка недопустима? Потому что есть опыт минских соглашений. Нерешенность проблем тогда привела к тому, что они стали накапливаться и получилось то, что получилось. Наверное, от каких-то максималистских требований Москва будет уходить, но ключевая угроза для Москвы – неконтролируемое расширение НАТО. Создание эксклюзивной модели безопасности без ее участия Москве также не нравится», - подчеркнул эксперт.
По его оценке, проблема гораздо шире, чем специальная военная операция.
«2022 год же не в вакууме возник. Было много предпосылок. До 2022 года на Донбассе ведь уже был конфликт. По данным ООН, там до 2022 года погибло 15 000 человек. Возник он неспроста, в том числе и в силу таких вещей, как реализация постсоветской Украиной своего национального проекта, который во многом строился на отталкивании от России. Это приводило к тому, что в двухсторонних отношениях время от времени возникали кризисные явления, и были они не в 2014 году, а гораздо раньше.
Можно вспомнить и раздел Черноморского флота, и газовые скандалы, и скандалы вокруг вопросов языковой политики. Можно вспомнить первый и второй Майданы и так далее. Проблемы России и Украины как-то решались бы, но поскольку Украина поставила целью отталкивания от России, это предполагало и определенную внешнюю политику. Здесь Украина, встав на тропу отталкивания от России, вместе с Западом в контексте натовской интеграции сформировала очень сильные конфликтные элементы.
Все эти разные конфликтные поля сложились в одной точке, и СВО  вывела этот конфликт на качественно новый уровень. В этой связи у меня есть определенный скепсис по поводу того, что США и Россия очень быстро все урегулируют.
Сейчас у Трампа есть карт-бланш, но этот карт-бланш будет не вечным. Осенью будут выборы в Конгресс, которые покажут, насколько республиканцам удастся сохранить контроль над двумя палатами, от чего и зависит согласованность американской политики. В американской политике далеко не все готовы с Россией начать взаимодействие.
Я бы поставил под вопросом, что какие-то договоренности будут иметь необратимый характер. Одна из причин конфликта – это статус Украины в НАТО или вне НАТО. В этом альянсе кроме США есть и другие члены. Та же Турция заявила, что была бы не против членства Украины в НАТО», - заключил политолог.