Ռուսաստանը ուրախ կլիներ տեսնել հայ կատարողներին որպես «Ինտերտեսիլ» միջազգային երգի մրցույթի մասնակիցներ. հայ ընկերները միշտ ողջունելի են Մոսկվայում։ Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նախարարը բացատրել է, որ չգիտի Ռուսաստանի մայրաքաղաքում կայանալիք երաժշտական ​​միջոցառմանը Հայաստանից երգիչների բացակայության պատճառները։
«Հայ ընկերները շատ լավ իմացել են մրցույթի մասին և այն հարցը, թե ինչու մասնակիցների մեջ հայ մշակույթի ներկայացուցիչ չկա, մեզ չի վերաբերում։ Մենք ուրախ կլինեինք տեսնել բոլորին, այդ թվում, իհարկե, նաև մեր հայ ընկերներին»,- մրցույթի նախապատրաստմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում նշել է նախարարը։ Ինչ վերաբերում է մրցույթի երգերին, ապա մասնակիցները դրանք կկատարեն իրենց ազգային լեզուներով։ Ինչպես նշել է Լավրովը, դրանք թարգմանության կարիք չունեն, քանի որ շատ ավելի կարևոր է այն տրամադրությունը, որը կատարողը ստեղծում է իր ելույթով։

Россия была бы рада видеть армянских исполнителей участниками международного песенного конкурса «Интервидение», армянским друзьям в Москве всегда рады. Об этом 16 сентября заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
Министр пояснил, что причины отсутствия певцов из Армении на грядущем музыкальном мероприятии в российской столице ему не известны.
«Армянские друзья прекрасно знали, что конкурс проводится, и вопрос о том, почему среди участников нет представителя армянской культуры, не к нам. Мы были бы рады видеть всех, в том числе, конечно, и наших армянских друзей», — отметил министр на пресс-конференции, по Что касается песен на конкурсе, то участники будут исполнять их на своих национальных языках. Как отметил Лавров, в переводе они не нуждаются, так как намного важнее настроение, которое создает исполнитель своим выступлением. священной подготовке к конкурсу.