ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը «ամենակտրուկ կերպով» դատապարտել է Իրաքում քրիստոնյաների եւ կրոնական ու ազգային այլ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետապնդումները իսլամիստների կողմից, ինչպես նաեւ հիշեցրել է մարդկության դեմ նման հանցագործությունների համար պատասխանատվության մասին:
«Գլխավոր քարտուղարը հատկապես անհանգստացած է Մոսուլում եւ Իրաք մյուս հատվածներում ԻՊ-ի կողմից վերահսկվող մյուս քաղաքներում քրիստոնյաների հասցեին սպառնալիքների վերաբերյալ լուրերից, նրանց կողմից առաջադրվող պահանջներից, այն է՝ կամ իսլամ ընդունել, հարկ վճարել, կամ էլ մահապատժի ենթարկվել», - ասվում է Բան Կի-Մունի գրասենյակի հայտարարությունում:
Գլխավոր քարտուղարը նաեւ անհանգստություն է հայտնել թուրքմենների, եզդիների եւ շաբահների վրա հարձակումների առթիվ: Ըստ նրա` իրենք բախվել են «առեւանգումների, սպանությունների եւ գույքի ոչնչացման հետ, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
ՄԱԿ-ի ղեկավարը մատնանշել է, որ «քաղաքացիական հասարակության վրա պարբերական հարձակումները» ազգային պատկանելության կամ կրոնական հայացքների հիմքով, կարող են մարդկության դեմ հանցագործություն համարվել, որի համար պետք է արդարադատության առաջ պատասխան տրվի»: Այս կապակցությամբ Բան Կի-Մունը բոլոր զինված խմբավորումներից պահանջել է պահպանել միջազգային հումանիտար իրավունքները եւ պաշտպանել խաղաղ բնակիչներին»՝ իրենց կողմից ղեկավարվող շրջաններում:

Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун «самым решительным образом» осудил преследования христиан и представителей других религиозных и этнических меньшинств в Ираке со стороны исламистов, а также напомнил об ответственности за подобные преступления против человечности.
«Генеральный секретарь в особенности встревожен сообщениями об угрозах в адрес христиан в Мосуле и других контролируемых ИГ («Исламским государством») частях Ирака, в частности, выдвинутым им ультиматумом: либо принять ислам, заплатить дань, уйти или быть казненными», - говорится в заявлении канцелярии Пан Ги Муна.
Генсек также выразил озабоченность нападками на туркмен, езидов и шабахов. По его словам, они столкнулись с «похищениями, убийствами и уничтожением своей собственности». Кроме того, боевики пометили их дома в Мосуле, сообщает ИТАР-ТАСС
Административный глава ООН указал, что «систематические нападения на гражданское население» из-за его этнической принадлежности или религиозных взглядов «могут считаться преступлениями против человечности, ответственные за которые должны быть привлечены к правосудию». В этой связи Пан Ги Мун потребовал от всех вооруженных группировок, включая ИГ, «придерживаться международного гуманитарного права и защищать мирных жителей» в подконтрольных им районах.