Բելառուսում կանանց արգելված է անասունների մորթին քերթել եւ կրակը հանգցնել: Այդ մասին հաղորդվում է հանրապետության պաշտոնական իրավական պորտալում հրապարակված փաստաթղթում:
Բելառուսի իշխանությունները ծանր, վնասակար եւ վտանգավոր աշխատանքների նոր ցուցակ են կազմել, որոնց համար արգելված է ընդունել կանանց:
Այսուհետ բելառուս կանանց արգելված է մասնակցել խոշոր եղջերավոր անասունների քերթման, կրակների հանգցման աշխատանքներին:
Բացի այդ կանանց արգելված է լիել ջրասույզ, շինարար, կաթսայագործ, ինչպես նաեւ չի կարել կանանց ներգրավել 1,3 մետրից բարձր աճող ծառերից, թփուտներից դեղագործական հումքի պատրաստման աշխատանքներին:
Ինչպես նաեւ չի կարելի կանանց ներգրավել սպիրտի եւ բուսական յուղի արտադրության աշխատանքների մեջ:
Համապատասխան որոշումն ընդունվել է հունիսի 12-ին աշխատանքի եւ սոցիալական պաշտպանության նախարարության կողմից եւ ուժի մեջ կմտի հուլիսի 25-ին:

В Беларуси женщинам запретили сдирать шкуры со скота и тушить пожары. Об этом сообщается в документе, опубликованном на официальном правовом портале республики.
Власти Беларуси установили новый список тяжелых, вредных и опасных работ, на которые запрещается принимать женщин.
Отныне белорусским женщинам запрещается участвовать в разделке туш и съемке шкур крупного рогатого скота и тушить пожары.
Кроме того, женщина запретили становиться водолазом, котельщиком, каменщиком, также нельзя привлекать женщин к труду по заготовке плодов, лекарственного сырья с кустарников и растущих деревьев на высоте более 1,3 м.
Также женщин нельзя привлекать к производству спирта и растительного масла
Соответствующее постановление было принято Министерством труда и социальной защиты страны 12 июня и вступило в силу 25 июля.