Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները կարող են Իրաքում եւ Սիրիայում պատերազմող բրիտանահպատակ ջիհադականների վերադարձի ժամանակավոր արգելք սահմանել:
Միաժամանակ ենթադրվում է, որ ահաբեկչական գործունեությանը մասնակցության համար կասկածվողներին բրիտանական քաղաքացիությունից չեն զրկի:
Բացի այդ, իշխանությունները կարող են սահմանային ծառայությանը հատուկ իրավասություններ շնորհել, որոնք թույլ կտան սահմանին առգրավել ծայրահեղականների անձնագրերը, ովքեր մտադիր են թռչել Իրաք կամ Սիրիա՝ իսլամական խմբավորումներին միանալու համար:
BBC-ի ռուսական ծառայության փոխանցմամբ, օրերս Բրիտանիայում ահաբեկչության սպառնալիքի մակարդակը բարձրացել էր մինչեւ «լուրջ» աստիճանի՝ կապված Իրաքում եւ Սիրիայում ջիհադականների ակտիվացման հետ:
Ուզբեկստանի մուսուլմանների հոգեւոր վարչությունն արգելել է իմամներին հանդես գալ սոցցանցերում եւ հավանումներ դնել

Власти Британии могут ввести временный запрет на возвращение в страну джихадистов из числа британских граждан, воюющих в Ираке и Сирии.
При этом предполагается, что подозреваемых в причастности к террористической деятельности не будут лишать британского гражданства.
Кроме того, власти могут наделить пограничную службу особыми полномочиями, позволяющими изымать на границе паспорта у экстремистов, собирающихся улететь в Ирак или Сирию и примкнуть к исламистским группировкам.
На днях уровень террористической угрозы в Британии был повышен до «серьезного» в связи с активизацией джихадистов в Ираке и Сирии, сообщает русская служба BBC.