Արժութային շուկայում տատանումները խանգարեցին նոր ռեսուրսներ ներգրավել հայկական դրամով վարկերի համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ACBA Credit Agricole Bank ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
Նա հավելեց, որ 2014 թվականին բանկը մեծ աշխատանք է տարել դրամական վարկերի տեսակարար կշիռը մեծացնելու ուղղությամբ. բանկի պորտֆելում դրանք հասել են 55-56%-ի: Բանկը շարունակում է հայկական դրամով ռեսուրսներ փնտրել (նշենք, որ նախադեպեր արդեն կան. 2012թ. հուլիսին բանկը 30 մլն դոլարի սինդիկացված դրամային վարկ ստացավ EBRD-ից եւ նիդեռլանդական FMO-ից):
Սակայն սպասվող համաձայնագրերից ստիպված եղավ հրաժարվել. եթե նախկինում դրամային ռեսուրսներն առաջարկում էին 11-12%-ով, ապա հիմա՝ 15-16%-ով: «Իսկ ինչպե՞ս կարող ենք դրանք վերցնել, եթե մենք վարկ ենք տրամադրում 14%-ով»,- նշեց Անդրեասյանը:
«Հենց այդ պատճառով, հավատացեք, բանկերն առաջինն են շահագրգռված արժութային շուկայի կայունության հարցում: Որքան շատ դրամային վարկեր ունենանք, այնքան քիչ կախված կլինենք արտարժույթի տատանումներից: Վերցրեք Եվրոպայի օրինակը. այնտեղ ցանկացած ընտանիք խնայողությունների մեծ մասը եվրոյով է պահում: Այդ պատճառով էլ ոչ մի եվրոպական ընտանիք չի անհանգստանում այն մասին, որ այն թանկանում կամ անկում է ապրում դոլարի նկատմամբ»,- հավելեց Անդրեասյանը:

YEREVAN. – The most recent fluctuations in the currency market prevented attracting new resources for loans in Armenian drams, ACBA Credit Agricole Bank CEO Hakob Andreasyan told Armenian News-NEWS.am.
He added that even though his bank continues to seek resources in the Armenian national currency, it was forced to cancel the expected agreements.
In the case when the dram resources were offered at 11-12 percent interest rate, now they are offered at 15-16 percent.
“And how can we take them if we provide loans at 14 percent [interest rate]?
“This is why the banks are the first to be interested in the stability of the currency market. The more dram loans we have, we will be that much less dependent on the foreign currency fluctuations,” Andreasyan specifically said.
The dollar and euro exchange rates had reached record highs in Armenia on December 17, but they have dropped ever since the same evening.