ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հուլիսի 2-ին` ժամը 12:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան՝ օրակարգում ունենալով «ՀՀ կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ ՀՀ կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագիրը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ այսօր՝ հունիսի 30-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածով` ՀՀ կառավարությունը որոշել է առաջարկել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին 2015 թ. հուլիսի 2-ին ժամը 12:00-ին գումարել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան և օրակարգում ընդգրկել մեկ հարց՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագրի վավերացում:
«Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ այս համաձայնագիրը վերաբերում է միայն ռազմատեխնիկական համագործակցությանը», - նշել էր ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:

YEREVAN. – By the decision of the President of the National Assembly (NA) of Armenia, Galust Sahakyan, and at the initiative of the government, the NA will hold a special session on Thursday.
There will be one item on the session’s agenda: the agreement between the Governments of Armenia and Russia, and with respect to the Russian government’s provision of a state export loan to the Armenian government.
As reported earlier, Prime Minister Hovik Abrahamyan chaired a special Cabinet meeting on Tuesday.
And guided by the Constitution of Armenia, the government decided to motion to the President of the NA to convene a special parliament session on Thursday, and put but one matter on the session’s agenda: the ratification of the aforesaid agreement.
“I would like to remind [you] that this agreement refers solely to technico-military cooperation,” had noted the Government Chief of Staff-Minister, Davit Harutyunyan.