ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանի մեկնաբանությունը NEWS.am գործակալությանը
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դեպի ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գիծ Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների այցի կազմակերպումը Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից։
Պատասխան. Ապրիլի սկզբին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ուժային ճանապարհով լուծելու փորձի ձախողումից հետո Ադրբեջանը ձգտում է կեղծիքի եւ մեքենայությունների միջոցով իրեն ներկայացնել որպես զոհ եւ խուսափել պատասխանատվությունից՝ ռազմական ագրեսիայի սանձազերծման ու դրան ուղեկցող բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունների համար։
Մասնակցելով ադրբեջանական կողմի վատ բեմադրված ակցիաներին՝ միջազգային հանրության ներկայացուցիչներն ակամայից թույլ են տալիս իրենց ներքաշել պաշտոնական Բաքվի քարոզչական արշավին՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանությունների հանցավոր գործունեության արդարացմանը։
Համոզված ենք, որ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ իսկապես օբյեկտիվ պատկերացում կազմելու եւ ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառների եւ հետեւանքների մասին բազմակողմանի տեղեկատվություն ստանալու համար դիվանագետները եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները պետք է, առաջին հերթին, այցելեն հենց ԼՂՀ։
ԼՂՀ իշխանություններն պատրաստ են բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերել նման այցելության կազմակերպման հարցում։

STEPANAKERT. - Comment by Spokesperson for the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Ministry of Foreign Affairs Ani Sargsyan to Armenian News - NEWS.am Agency
Question: How would you comment on the the visit of representatives of the diplomatic corps accredited in Azerbaijan to the Line of Contact between the armed forces of the NKR and Azerbaijan organized by the Foreign Ministry of Azerbaijan?
After failing to resolve the Azerbaijani-Karabakh conflict by force in early April, Azerbaijan tries to portray itself as a victim through fraud and manipulation and to avoid responsibility for unleashing the military aggression and the numerous war crimes accompanying it.
By participating in the badly staged actions of the Azerbaijani side, representatives of the international community automatically allow themselves to be drawn into the propaganda campaign of official Baku aimed at the justification of the criminal actions of the Azerbaijani authorities.
We are convinced that in order to form a truly unbiased idea of the existing situation and get comprehensive information on the reasons and consequences of the Azerbaijani aggression, the diplomats and representatives of international organizations should, first of all, visit the NKR.