Երեւանում ընդունելություն է տեղի ունեցել Լեհաստանի ազգային տոնի` Սահմանադրության օրվա առիթով:
Լեհական «Պոլոնիա» միության «Գվյազդոչկա» երգչախումբը կատարել է  Լեհաստանի եւ  Հայաստանի ազգային օրհներգերը, ինչպես նաեւ լեհական ավանդական   3 երգ` «Չեռվոնե կորալե», «Չեռվոնե յագոդի» եւ «Լիպկա»:
Միջոցառմանը ներկա է եղել Հայաստանի փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանը, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաեւ այլ պաշտոնատար անձինք:
Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկու խոսքով, Լեհաստանի սահմանադրությունը Եվրոպայում առաջին սահմանադրությունն է եւ աշխարհում երկրորդը` ԱՄՆ-ի սահմանադրությունից հետո: Դիվանագետի խոսքով, դա խորհրդանշում է ժողովրդավարության եւ անկախության ուժը: «Ես բազմիցս հայտնել եմ, որ Հայաստանը պատմականորեն կապված է Լեհաստանին: Այսօր կնշեմ, որ ներկան եւս կապում է մեր երկրներին: Այդ մասին է վկայում Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ արտաքին առեւտրաշրջանառության զարգացումը եւ հայ-լեհական բիզնես ֆորումը, որը Հայաստանում ընթացել է երկու շաբաթ առաջ», - նշել է Նովակովսկին:
Լեհական մեծ ընկերություններ, շարունակել է դեսպանը, շահագրգռություն են հայտնել Հայաստանում ներդրումներ կատարելու, որովհետեւ այն դիտարկում են որպես գործընկեր երկիր` շուկա ելքի հսկայական հեռանկարներով: Եժի Մարեկ Նովակովսկին նաեւ հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցության խորացումը, այդ թվում` Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը լրացուցիչ խթան կդառնա երկու երկրի սերտ համագործակցության համար եւ կարագացնի վիզայի ռեժիմի ազատականացման գործընթացը:
Հայաստանի քաղաքացիները, ընդգծել է դեսպանը, Լեհաստանում ցանկալի հյուրեր են:  «Հայաստանը եւ Լեհաստանը միմյանց հետ կապված են նաեւ քրիստոնեական հնագույն ավանդույթներով: Հայաստանին եւ Լեհաստանին կապում է բազմադարյա պատմությունը, տնտեսությունը եւ մշակույթը: Ես համոզված եմ, որ մեր համընդհանուր արժեքների հիման վրա մեզ կհաջողվի հասնել համագործակցության ամրապնդման նաեւ  ԵՄ-ի Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում», - ընդգծել է Եժի Մարեկ Նովակովսկին: Գալիք`    2017 թվականին, հավելել է դեսպանը, նշվելու է Լեհաստանում հայ համայնքի   650-ամյակը:

В Ереване состоялся официальный прием по случаю Национального праздника Польши – Дня Конституции.
Хор «Гвяздочка» польского союза «Полония» исполнил национальные гимны Польши и Армении, а также 3 традиционные польские песни – «Червоне корале», «Червоне ягоды» и «Липка».
На мероприятии присутствовали заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян, аккредитованные в Армении дипломаты, а также другие должностные лица.
По словам Чрезвычайного и полномочного посла Польши в Армении Ежи Марека Новаковски, Конституция Польши – первая Конституция в Европе и вторая в мире после Конституции США. Это, согласно дипломату, символизирует силу демократии и независимости. «Я неоднократно заявлял, что Армения исторически связана с Польшей. Сегодня отмечу, что и настоящее связывает наши страны. Об этом свидетельствует динамичное развитие внешнеторгового оборота между Арменией и Польшей и армяно-польский бизнес форум, проведенный в Армении две недели назад», - отметил Новаковски.
Большие польские компании, продолжил посол, выразили заинтересованность осуществить инвестиции в Армении, поскольку рассматривают ее как страну-партнера с огромными перспективами выхода на рынок. Ежи Марек Новаковски также выразил надежду, что углубление сотрудничества между Арменией и ЕС, в том числе подписание рамочного соглашения, станет дополнительным стимулом для более тесного сотрудничества двух стран и ускорит процесс либерализации визового режима.
Граждане Армении, подчеркнул посол, желанные гости в Польше. «Армения и Польша связаны друг с другом также древними христианскими традициями. Армению и Польшу связывает многовековая история, экономика и культура. Я уверен, что на основе наших всеобщих ценностей нам удастся достичь укрепления сотрудничества также в рамках программы Восточного партнерства ЕС», - подчеркнул Ежи Марек Новаковски. В будущем 2017 году, добавил посол, будет отмечено 650-летие армянской общины в Польше.