Երեւանում ընդունելություն է տեղի ունեցել Լեհաստանի ազգային տոնի` Սահմանադրության օրվա առիթով:
Լեհական «Պոլոնիա» միության «Գվյազդոչկա» երգչախումբը կատարել է  Լեհաստանի եւ  Հայաստանի ազգային օրհներգերը, ինչպես նաեւ լեհական ավանդական   3 երգ` «Չեռվոնե կորալե», «Չեռվոնե յագոդի» եւ «Լիպկա»:
Միջոցառմանը ներկա է եղել Հայաստանի փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանը, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաեւ այլ պաշտոնատար անձինք:
Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկու խոսքով, Լեհաստանի սահմանադրությունը Եվրոպայում առաջին սահմանադրությունն է եւ աշխարհում երկրորդը` ԱՄՆ-ի սահմանադրությունից հետո: Դիվանագետի խոսքով, դա խորհրդանշում է ժողովրդավարության եւ անկախության ուժը: «Ես բազմիցս հայտնել եմ, որ Հայաստանը պատմականորեն կապված է Լեհաստանին: Այսօր կնշեմ, որ ներկան եւս կապում է մեր երկրներին: Այդ մասին է վկայում Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ արտաքին առեւտրաշրջանառության զարգացումը եւ հայ-լեհական բիզնես ֆորումը, որը Հայաստանում ընթացել է երկու շաբաթ առաջ», - նշել է Նովակովսկին:
Լեհական մեծ ընկերություններ, շարունակել է դեսպանը, շահագրգռություն են հայտնել Հայաստանում ներդրումներ կատարելու, որովհետեւ այն դիտարկում են որպես գործընկեր երկիր` շուկա ելքի հսկայական հեռանկարներով: Եժի Մարեկ Նովակովսկին նաեւ հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցության խորացումը, այդ թվում` Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը լրացուցիչ խթան կդառնա երկու երկրի սերտ համագործակցության համար եւ կարագացնի վիզայի ռեժիմի ազատականացման գործընթացը:
Հայաստանի քաղաքացիները, ընդգծել է դեսպանը, Լեհաստանում ցանկալի հյուրեր են:  «Հայաստանը եւ Լեհաստանը միմյանց հետ կապված են նաեւ քրիստոնեական հնագույն ավանդույթներով: Հայաստանին եւ Լեհաստանին կապում է բազմադարյա պատմությունը, տնտեսությունը եւ մշակույթը: Ես համոզված եմ, որ մեր համընդհանուր արժեքների հիման վրա մեզ կհաջողվի հասնել համագործակցության ամրապնդման նաեւ  ԵՄ-ի Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում», - ընդգծել է Եժի Մարեկ Նովակովսկին: Գալիք`    2017 թվականին, հավելել է դեսպանը, նշվելու է Լեհաստանում հայ համայնքի   650-ամյակը:

YEREVAN. - The official reception on occasion of the national holiday of Poland, the Constitution Day, took place in Yerevan Wednesday.
Gvyazdochka Choir of Polish Polonia Union performed the national anthems of Poland and Armenia, as well as three traditional Polish songs – “Czerwone korale”, “Czerwone jagody” and “Lipka”.
The event was also attended by Armenian Deputy FM Garen Nazarian, diplomats accredited in Armenia, as well as other officials.
In the words of Polish Ambassador to Armenia Jerzy Marek Nowakowski, the Polish Constitution is the first constitution in Europe and the second one in the world after the U.S. Constitution. This, according to the diplomat, symbolizes the power of democracy and independence. “I have repeatedly stated that Armenia is historically linked to Poland. Today I will say that the present also links our countries. The dynamic development of foreign trade turnover between Armenia and Poland, as well as the Armenian-Polish business forum held in Armenia two weeks ago are indicative of this,” Nowakowski noted.
Apart from this, the Ambassador noted that large Polish companies have expressed interest in making investments in Armenia, since they consider it as a partner country with great prospects for market access. Jerzy Marek Nowakowski also expressed hope that the deepening of cooperation between Armenia and EU, including the signing of a framework agreement, will become an additional incentive for a closer cooperation of the two countries, speeding up the process of visa liberalization.
The Ambassador stressed that the Armenian citizens are welcome guests in Poland. “Armenia and Poland are linked with each other by ancient Christian traditions. Armenia and Poland are linked by a centuries-old history, economy and culture. I’m sure that on the basis of common values we will manage to achieve strengthening of cooperation also in the framework of the EU Eastern Partnership,” Jerzy Marek Nowakowski stressed.