Թերթը նշում է, որ վերջերս լրատվամիջոցները ծանուցեցին, թե Ախալցխայի Երեւման Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին վրացիները փորձում են իրենցով անել: Այսինքն՝ վրացիները հերթական ոտնձգությունն են կատարում մեր հուշարձաններից մեկի նկատմամբ: Ձեւակերպումն էլ անհասկանալի է` վրացական իշխանությունները այն ուզում են փոխանցել իրականում գոյություն չունեցող վրաց կաթոլիկ համայնքին:
13-14-րդ դարի կառույց համարվող այս եկեղեցին, որի հիմքերն իրականում ավելի հին են, մինչեւ 18-րդ դար եղել է առաքելադավան: Ապա անցել է Ախալցխայի հայ կաթոլիկներին: Վերջին նորոգության ժամանակ` 1903-ին, եկեղեցուն կից կառուցվում է նաեւ գավիթ եւ զանգակատուն: Այս կերպ եկեղեցին գործում է մինչեւ հեղափոխություն, որից հետո այն դադարում է գործել, ինչպես շատ այլ եկեղեցիներ: Բնականաբար այդ ընթացքում հուշարձանը քայքայվում է, դառնալով կիսավեր:
Պարզվում է, դեռ անցյալ տարվանից Վրաստանը ձեռամուխ է եղել եկեղեցու տարածքի մաքրման եւ պեղման աշխատանքներին: Մասնագետների եւ ականատեսների վկայությամբ` առաջին գործը, որ արել են վրացիները, տարածքի ցանկապատումն է, ընդ որում, ցանկապատի մեջ են առել նաեւ գերեզմանոցը: Սա ծանոթ սցենար է. որպես կանոն, հայկական որեւէ հուշարձան ոչնչացնելուց առաջ այն ցանկապատում են, որ կողմնակի աչքից հեռու ջնջեն հայի հետքը:
Ի դեպ, պեղումներից հետո եկեղեցու պատերի մեջ ներքին հատվածներում ամբողջական եւ բեկորված խաչքարեր են հայտնաբերվել: Այսինքն` հայկականությունը փաստող հավելյալ խաչքարեր են դուրս եկել:
Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի վկայությամբ, հայկական հուշարձանների հետ կապված համանման պատմություններ եւ վկայություններ տեղացիներից էլի են լսել: Ախալցխայի մերձակայքում Ուդե եւ Իվլիտա գյուղեր կան, ուր վրացախոս հայ կաթոլիկներ են բնակվում: Նրանք պատմում են, թե ինչպես է տարիներ առաջ Իլյա 2-րդը գնում Ուդե եւ տեղի եկեղեցին օծում վրաց օրթոդոքս եկեղեցու ծեսով, հետո էլ եկեղեցու դռները կողպում ու գնում: Կողպում է, որովհետեւ գյուղում օրթոդոքս եկեղեցու ոչ մի դավանորդ չկա:
Այս դրվագը այնքան է վիրավորել կաթոլիկ հայերին, որ նրանք, վրացախոս լինելով, լեզվական եւ այլ ընդհանրություններ ունենալով վրացիների հետ, միաժամանակ չեն դադարում ներքուստ ընդվզել վրաց հոգեւոր առաջնորդի արարքի դեմ: Հետաքրքիրն այն է, որ վրացախոս հայ կաթոլիկ գյուղացիները շարունակում են աղոթել եւ մոմ վառել եկեղեցու պատից տեղահան արված արձանագրության քարի վրա: Հայերեն կարդալ չգիտեն, բովանդակությունն անգամ չեն կարող կարդալ, բայց գալիս իրենց հուշարձանից տեղահան արված քարին մոմ են վառում:
Թերեւս վրացախոս հայ կաթոլիկների այս շարունակական բողոքներն են նաեւ պատճառ դարձել, որ վրաց հոգեւորականներն իրենց քաղաքականությունը փոխեն եւ, ասենք, Երեւման Սուրբ Խաչի պարագայում այլ ռազմավարություն որդեգրեն: Այն է` հայկական կաթոլիկ եկեղեցին որպես օրթոդոքս օծելու փոխարեն նրանք հայտարարեն` եկեղեցին փոխանցում ենք վրաց կաթոլիկներին: Մինչդեռ նման հասկացություն գոյություն չունի, կան վրացախոս կաթոլիկ հայեր:

Газета отмечает, что грузины, как недавно сообщали СМИ, пытаются присвоить армянскую церковь Еревман Сур Хач (Святой Крест Богоявления) в Ахалцихе. То есть грузины совершают очередное посягательство на один из наших памятников. При этом непонятна формулировка: грузинские власти хотят передать церковь несуществующей католической общине Грузии.
Считается, что эта церковь построена в 13–14-м вв., имеет более древнюю историю и до 18-го века была апостольской. Потом перешла католикам-армянам Ахалцихе. Во время последнего ремонта в 1903 г. при церкви была построена паперть и колокольня. Церковь функционировала до революции, после чего, как и большинство церквей, перестала действовать. В этот период памятник, естественно, разрушился.
Оказывается, что еще с прошлого года Грузия начала чистить территорию и вести раскопки. По свидетельству специалистов и очевидцев, первым делом грузины оградили территорию церкви, при этом оградили и кладбище. Это знакомый сценарий: как правило, прежде чем уничтожить какой-либо армянский памятник, для начала его ограждают, чтобы подальше от глаз стереть армянские следы.
По словам специалиста армянской архитектуры Самвела Карапетяна, таких историй, связанных с армянскими памятниками, много. В селах Уде и Ивлита, расположенных рядом с Ахалцихе, где проживают грузиноязычные армяне, несколько лет назад Илья II освятил местную церковь как грузинскую ортодоксальную церковь, затем запер двери церкви на ключ и ушел. Закрыл, потому что в селах нет приверженцев ортодоксальной церкви.
Пресс-секретарь ГКЗЭК Армении прокомментировала рост цен на сжиженный газ
За последние 10-15 дней цена на сжиженный газ в Армении выросла с …
Одна из армянских церквей Тбилиси в плачевном состоянии
Надгробные плиты в церковном дворе были сняты…
В Тбилиси представители армянского духовенства провели акцию протеста
Хочется надеяться, что способ проведения этой «акции протеста» является следствием отсутствия каких-либо подготовительных работ и совещаний по ее организации...
Полиция Армении пригрозила применить спецсредства
Потребовала прекратить акцию протеста на проспекте Баграмяна…
Омбудсмен Грузии: церковь Тандоянц была в собственности Армянской апостольской церкви
В отчете выделена глава, касательно свободы религии, где кроме всего прочего отмечены религиозные конфликты…
Грузия выплатит Армянской апостольской церкви $237 тыс. компенсации от понесенного в советский период ущерба
Решение о распределении сумм между религиозными общинами принималось путём консультаций и с учётом результатов изучения фактического положения дел…