Թալիշ գյուղը 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերի ժամանակ չի տուժել այնքան, որքան ներկայացվել էր ավելի վաղ: Այս մասին հունվարի 15-ին հայտարարեց «Թալիշ-սահմանամերձ բնակավայրեր» հայրենասիրական կազմակերպության նախագահ Էդուարդ Պոլատովը:
Նրա խոսքով՝ 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերի ընթացքում Թալիշ գյուղում 15-20 տուն եւ վարչական շենք էր վնասվել: «Սփյուռքը այնքան գումար էր փոխանցում, որ հնարավոր էր մի ամբողջ մեծ քաղաք կառուցել, ոչ թե՝ մի գյուղ», - ընդգծեց Պոլատովը` հավելելով, որ միջոցները կարող էին տրամադրվել նաեւ հենց տուժած գյուղացիներին:
Ինչպես նշեց կազմակերպության նախագահը, նրանք ցանկանում են սեփական ուժերով եւ ներդրողների աջակցությամբ մի փոքրիկ բնակավայր կառուցել Թալիշի մոտակայքում, որտեղ կամավորներ եւ ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցներ կտեղակայվեն: Նրանց նպատակը կլինի Թալիշի, նրա բնակիչների եւ շրջակա տարածքի անմիջական անվտանգության ապահովումը: Ընդ որում, պատերազմի մասնակիցները մշտական բնակություն կհաստատեն այնտեղ:
Բացի այդ, Էդուարդ Պոլատովը հավաստիացրեց, որ ռազմականացված  բնակավայր տեղափոխվելու ցանկություն են հայտնել ոչ միայն պատերազմի մասնակիցները, այլ նաեւ՝ հասարակ քաղաքացիներ: Սակայն երբ նրանք գրել են ՀՀ վարչապետին, հայտնի է դարձել, որ գաղափարը ներկայացվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կառավարության հաստատմանը: Այդ ժամանակից ի վեր ոչինչ չի արվել: «Ինչու՞ են նրանք այդ առաջարկը փոխանցել Ղարաբաղի վարչապետին: Նա մեզ բոլորից շատ է խանգարում: Ղարաբաղում մեզ աջակցում են միայն Բակո Սահակյանն ու Վիտալի Բալասանյանը»,- դժգոհեց Էդուարդ Պոլատովը:

Село Талыш не пострадало во время апрельской эскалации 2016 года в той степени, как об этом заявляли ранее. Об этом  заявил 15 января председатель патриотической организации «Пограничные поселения: Талыш» Эдуард Полатов.
По его словам, в ходе боевых действий в апреле 2016 года в селе Талыш было повреждено 15 – 20 домов и административных зданий. «Диаспора перечислила столько средств, что на эти деньги можно было построить не то что село, а целый большой город», - подчеркнул Полатов, добавив, что средства также могли быть предоставлены самим пострадавшим жителям села.
Как сообщил председатель организации, они хотят своими силами и при поддержке инвесторов построить неподалеку от Талыша небольшой населенный пункт, где будут размещены добровольцы и участники карабахской войны. Их целью будет непосредственное обеспечение безопасности Талыша, его жителей и прилегающей местности. Причем участники войны там останутся на постоянной основе.
Кроме того, как заверил Эдуард Полатов, желание о переезде в этот военизированный населенный пункт выразили не только участники войны, но и обычные мирные жители. Однако когда они написали премьер-министру Армении, им сообщили, что идея представлена на рассмотрение главе правительства  Нагорно-Карабахской Республики. С тех пор так и ничего не было сделано. «Зачем это предложение они передали премьер-министру Карабаха? Он нам больше всех мешает. В Карабахе нас поддерживают лишь Бако Саакян и Виталий Баласанян», - посетовал Эдуард Полатов.
Напомним, что в ходе апрельской эскалации 2016 года село Талыш, находящееся под контролем Армии обороны НКР, несколько раз переходило из рук в руки, в результате чего был нанесен значительный ущерб.