Հավանական է, որ Ռուսաստանը պատասխանատու է նախկին ռուսական լրտես Սերգեյ Սկրիպալի թունավորման համար: Այս մասին, խոսելով Համայնքների պալատում, հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը, հայտնում է The Sun-ը:
Նրա խոսքով՝ այժմ արդեն պարզ է, որ Սկրիպալը թունավորվել է «Ռուսաստանի կողմից մշակված ռազմական դասի նյարդային գործակալի միջոցով, որը «նորեկ» կոչվող գործակալների խմբի մաս է կազմում: «Կառավարությունը եկել է այն եզրակացության, որ Ռուսաստանը շատ հավանական է, որ պատասխանատու է: Մենք չենք հանդուրժի մեր հողում քաղաքացիական անձանց սպանելու նման անպատկառ փորձի»:
Մեյը նշել է, որ հետաքննությունը դեռ չի ավարտվել եւ որ չի բացառվում, որ նյարդակաթվածային նյութը կարող է գողացված լինել ռուսական լաբորատորիաներից: Այնուամենայնիվ, ըստ Մեյի, Ռուսաստանն առաջին անգամ չէ, որ գործել է այլ երկրների տարածքում եւ թունավորող նյութեր  է կիրառել, այդ թվում ռուս Ալեքսանդր Լիտվինենկոյի թունավորման դեպքում:
Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ չորեքշաբթի՝ մարտի 14-ին, կհայտարարի Ռուսաստանի դեմ հնարավոր պատասխան միջոցների մասին, հաղորդում է Meduza-ն:

Весьма вероятна, что Россия несет ответственность за отравление бывшего российского шпиона Сергеем Скрипалем. Об этом заявила премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, выступая в Палате общин, сообщает The Sun
По ее словам, теперь уже ясно, что Скрипаль был отравлен «нервным агентом военного класса, разработанным Россией, который является частью группы агентов, известных как «новичок». «Правительство пришло к выводу, что очень вероятно, что Россия несет ответственность. Мы не потерпим такой наглой попытки убийства мирных жителей на нашей земле».
Мэй отметила, что расследование еще не завершено, и что не исключена вероятность того, что нервно-паралитическое вещество могло быть украдено из российских лабораторий. Тем не менее, по словам Мэй, Россия не раз действовала на территории других стран и применяла отравляющие вещества, в том числе в случае отравления россиянина Александра Литвиненко.
Тереза Мэй отметила, что в среду, 14 марта, объявит о возможных ответных мерах против России, передает Meduza.