Հայաստանում 2014 թվականից մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացման նպատակով գործում է UEFA (YouthElitePlayerDevelopment) ծրագիրը: Տարբեր ակումբների որոշակի տարիքի երեխաները 2-3 տարով մտնում են մշտապես գործող հավաքականներ: Ակումբները երեխաներին մարզում են վաղ տարիքից, իսկ որոշակի տարիքից հետո նրանք մտնում են հավաքականների կազմ, որոնք բազավորված են Հայաստանի Ֆուտբոլի ակադեմիայում:
Այս գործընթացը հարուցել է մի քանի ակումբների ղեկավարների դժգոհությունը: «Բանանց» ֆուտբոլային ակումբի սեփականատեր, Մոսկվայի «Սպարտակի» նախկին բաժնետեր եւ «Լուկօյլ» ընկերության նախկին փոխնախագահ Ջեւան Չելոյանցը NEWS.am-ի թղթակից Վերա Մարտիրոսյանի հետ զրույցում պատմեց, թե ակումբն ինչպես է պատրաստվում լուծել այս խնդիրը, ինչ վեճ է ունեցել ՀՖՖ նախագահի հետ եւ ինչպես է վերաբերվում «Շիրակ» ՖԱ-ի իրավիճակին:
Ջեւան Կիրկորովիչ, ինչպե՞ս եք գնահատում «Բանանց»-ի անցած մրցաշրջանը:
Անցած մրցաշրջանում ակումբը լուծեց իր առջեւ դրված խնդիրների մի մասը: Ցավոք, խնդիրների մի մասը՝ ավելի փոքր մասը, չի կատարել: Երբ ասում եմ, որ խնդիրների մի մասը կատարվել է, նկատի ունեմ արդյունքը, որին թիմը հասավ՝ հայտնվելով մրցանակակիրների եռյակի մեջ:
Ցավոք, երկրորդ թիմը անհրաժեշտ արդյունքի չհասավ: Բայց ակումբն ընդհանուր առմամբ աճում է, եւ ես դրանից գոհ եմ:
Հիմնական թիմում գլոբալ փոփոխություններ կլինե՞ն:
Բայց ինչո՞ւ: Ինչպես արդեն ասացի, առաջին թիմն իր խնդիրը կատարել է: Ի դեպ, «Բանաց»-ի առաջին թիմը ակումբի մի մասն է, բայց ոչ ամբողջ ակումբը: Իսկ մեր ամենամեծ հարստությունը մեր ակադեմիայի երեխաներն են:
Հայաստանում ինչպիսի՞ խնդիրների է բախվում մանկապատանեկան ֆուտբոլը:
Հայաստանում մանկապատանեկան ֆուտբոլի ամենամեծ խնդիրը ուրիշ երկրների մանկապատանեկան ֆուտբոլի հետ հաղորդակցության բացակայությունն է:
Երեխաները գործնականում այլ երկրների տարեկիցների հետ չեն շփվում: Մենք փորձում ենք դա ուղղել: Մեզ մոտ երեխաները վերջին տարում մրցաշարերի են մասնակցել Սոչիում, Նալչիկում, Դոնի Ռոստովում: Ինքներս օգոստոս-սեպտեմբերին ծրագրում ենք մեզ մոտ միջազգային մրցաշար կազմակերպել:
Մեկ այլ խնդիր է պատանեկան հավաքականների հարցը: Ես երկար տարիներ ֆուտբոլում եմ: Թիմը պետք է համախմբված լինի ոչ միայն դաշտում, այլ նաեւ դաշտից դուրս: Եվ երբ երեխաների մի մասը 2 կամ 3 տարով իր թիմից գնում է մշտապես գործող հավաքականներ, եւ թիմում չի լինում, որտեղ աճել է, իմ տեսանկյունից դա այնքան էլ լավ չէ:
Իսկ ինչպե՞ս եք պատրաստվում այս խնդիրը լուծել:
Նոր մրցաշրջանից մենք այլեւս մեր սաներին չենք տա մշտապես գործող հավաքականներին: Մենք պատրաստ ենք եւ պարտավոր ենք մեր երեխաներին տալ հավաքականի հավաքներին, սակայն համաձայն չենք մեր սաներին տալ հավաքականներում մշտապես գտնվելու համար: Մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացման այս UEFA ծրագիրը գործում է միայն երկու երկրում, այդ թվում՝ Հայաստանում:
Ինձ համար զվարճալի էր հետեւել, թե մարզիչը, որն աշխատում է իմ ակումբում, ինչպես է նաեւ մարզում նույն տարիքի երեխաների մշտապես գործող հավաքականը: Մեր երեխաները խաղում էին հենց մեր երեխաների դեմ: Ես չեմ կարող երեխաներին արգելել հավաքականներ գնալ, սակայն նրանց համար, որոնք կգնան հավաքական, «Բանանց» հետ գալու ճանապարհը փակ կլինի: Հնարավոր է՝ կգնան լավագույնները, սակայն նրանց փոխարեն նորերը կգան, որոնք ժամանակի ընթացքում լավագույնից լավագույնը կդառնան:
Երեխաները, որոնք զբաղված են մշտական հավաքականներում, վերադառնում են ակումբ, սակայն այդ ընթացքում ակումբի հետ կապը կորում է:
Վերջերս պարբերականներից մեկում հրապարակվել էր Ռուբեն Հայրապետյանի հետ Ձեր կոնֆլիկտի մասին: Նշված էր, որ պատճառը Հայաստանի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Ռոբերտ Արզումանյանին «Բանանց» հրավիրելն էր: Այս կապակցությամբ ինչ-որ պարզաբանում կարո՞ղ եք տալ:
Արզումանյանը մեզ մոտ է մարզվել, սակայն այդ թեմայով ոչ մեկի հետ ոչ մի կոնֆլիկտ չեմ ունեցել:
Իսկ Ձեզ վրա ճնշում եղե՞լ է, որ նրան չվերցնեք:
Ոչ մի ճնշում չի եղել: Միակ բանը որ եղել է՝ խոսակցությունն է «Բանանց»-ի մյուս բաժնետիրոջ՝ Օլեգ Արտուշեւիչ Մկրտչանի հետ, եւ նա չհամաձայնեց Արզումանյանի հետ պայմանագրի ստորագրմանը: Մենք որոշումները համատեղ ենք ընդունում:
Դուք Ռուբեն Հայրապետյանի հետ որեւէ կոնֆլիկտ ունե՞ք:
Ես չեմ կարծում, որ մենք կոնֆլիկտ ունենք: Կարծում եմ, որ մեր քննարկած որոշ հարցերում ես նրա տեսակետին համաձայն չեմ: Ես նման հարցերով անցել եմ այլ ակումբներում էլ եւ այլ երկրներում էլ: Ես վստահ եմ, որ առաջարկում էի ավելի ճիշտ տարբերակներ: Նա համաձայն չէ: Դա նրա իրավունքն է:
Երեխաների՞ հարցում, որոնց ակադեմիա են տանում:
Այդ թվում:
Անցյալի առավել քննարկվող թեման «Շիրակ» ակումբի քայլն էր, որից հետո ակումբը հանվեց Հայաստանի առաջնությունից: Այս պատմության մեջ կարեւոր դեր է խաղացել «Բանանցը»:
Սա սխալ արտահայտություն է: Հիմնական դերը պատկանում է «Շիրակին», ավելի ճիշտ` միակ դերը: «Բանանցը» գործում էր FIFA-ի եւ UEFA-ի, ինչպես նաեւ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի բոլոր դրույթներին համապատասխան: «Շիրակի» մեղավորությունն ապացուցող փաստաթղթեր կան: Ինձ շատ զարմացրեցին «Շիրակի» նախագահ Արման Սահակյանի (News.am-ի հարցազրույց, մայիսի 9) խոսքերն այն մասին, որ ամբողջ ակումբը չպետք է պատասխանատու լինի մեկ անձի գործողությունների համար: Ակումբի ղեկավարն այդպես խոսելու իրավունք չունի: Դա մանկական թոթովանքի է նման: Այս իրավիճակում ինչպե՞ս ես դաստիարակեմ երեխաներին իմ ակադեմիայում, եթե երեխաները տեսնեն, որ կաշառքի համար չեն պատժում: Նրանց ասել, որ կաշա՞ռք տան ու վերցնեն: Կարծում եմ, որ այս հարցում Ֆուտբոլի ֆեդերացիան բացարձակապես ճիշտ է: «Բանանցը» ոչ մի կապ չունի այս հարցի հետ: Ինձ համար միեւնույն էր՝ մենք Հայաստանի առաջնությունում երկրորդ թե երրորդ տեղը կզբաղեցնենք: Ես պնդեցի, որպեսզի «Բանանց» - «Շիրակ» խաղը տեղի ունենա: Նրանք ուզում էին այն չեղարկել, սակայն ինձ համար կարեւոր է արդյունքը դաշտում: Եւս մեկ անգամ կրկնեմ՝ այս պատմության մեջ «Շիրակից» բացի ոչ ոք մեղավոր չէ: Ցավալի է, որ այս փաստի վրա նրանք փորձում էին քաղաքականություն վարել: Ես շատ լավ էի վերաբերվում Արման Սահակյանին: Ես լավ եմ վերաբերվում մարդկանց, որոնք գումար են ծախսում ֆուտբոլի համար: Սակայն, ինչպես սիրում է ասել «Բանանցի» մեկ այլ բաժնետեր Օլեգ Արտուշեվիչ Մկրտչանը, ֆուտբոլով կարող է զբաղվել նա, ով ֆուտբոլն ավելի շատ է սիրում, քան փողը, եւ այս հարցում ես նրա հետ լիովին համաձայն եմ:
Թիմ ստեղծել չի նշանակում շատ լեգեոներներ ձեռք բերել եւ փորձել հասնել Եվրոգավաթին: Ակումբ նշանակում է ընդունել երեխաներին 6 տարեկանից եւ աճեցնել նրանց: Մեզ մոտ 800 երեխա է սովորում: Աստված տա, որպեսզի նրանց 3 տոկոսը դառնան ֆուտբոլիստներ: Սակայն կարեւոր է, որպեսզի նրանք բոլորը լավ մարդ եւ հայրենասերներ դառնան:
Շիրակը Հայաստանի ամենաաղքատ մարզն է, որը կորցրեց իր ակումբը: Միթե ցավալի չէ դա տեսնել:
Ցավոք, ես չեմ կարող երկու թիմ ունենալ մեկ առաջնությունում: Ես միայն կարող եմ ասել, որ եթե մարդը սիրում է իր քաղաքը եւ մարզը, նա պետք է անի հնարավորինս, որպեսզի թիմը շարունակի գոյություն ունենալ: Ես չգիտեմ՝ արդյոք Արման Սահակյանը կշարունակի պահել ակումբը, կվաճառի, թե կնվիրի: Դա երկրպագուներին հետաքրքիր չէ: Նրանց հետաքրքրիր է, որպեսզի թիմը գոյություն ունենա եւ դրական հույզեր պարգեւի իրենց: Ինձ բացարձակ դուր չեկավ, երբ Արման Սահակյանը, իմանալով, որ առաջին հերթին մեղավորն ինքն է, այլ ոչ թե Արարատ Հարությունյանը, նեղացած էր ձեւանում: Դա սխալ է: Իսկ թիմը պետք է գոյություն ունենա: Այն պետք է մարզին:
Հաջորդ տարի Հայաստանի Բարձրագույն լիգայում միանգամից երեք նոր թիմ կհայտնվի: Ի՞նչ եք կարծում, դա կավելացնի՞ հետաքրքրությունը առաջնության հանդեպ:
Իհարկե, դա կավելացնի հետաքրքրությունը: Որքան ավելի շատ թիմեր լինեն, այնքան լավ, որքան ավելի ուժեղ թիմեր լինեն, այնքան ավելի լավ: Ես ուզում եմ, որ մենք մրցունակ առաջնություն ունենանք: Մենք պետք է խաղանք ուժեղ մրցակիցների հետ, եւ այդ դեպքում կլինենք ուժեղ: Այլ կերպ չի լինում:
Ի՞նչ կարծիքի եք Մոսկվայի «Արարատի» մասին:
Կարծում եմ՝ «Արարատը» սուրբ անուն է, որին պետք է համապատասխանաբար վերաբերվել: «Արարատը» սուրբ թիմ է յուրաքանչյուր հայի համար: Մոսկվայի «Արարատի» թեման ինձ մոտ երեք տարի ավելի շուտ էր հայտնվել, քան՝ դրա սեփականատերերի: Այս գաղափարով ինձ մոտ Հայաստանում հայտնի մի մարդ էր եկել: Ես նրան ասացի, որ այս գաղափարը ուտոպիստական է: Չի կարելի ազգային հիմունքով թիմ ստեղծել, ինձ այդ գաղափարը դուր չէր եկել: Երեք տարի անց նա գտավ այլ մարդկանց, եւ ես շատ ուրախ եմ, որ նրանք հասկացան, որ նման գաղափարով եւ նման անունով թիմը չի կարող գոյություն ունենալ Ռուսաստանի առաջնությունում: Կարծում եմ, Հայաստանում միայն մեկ «Արարատ» պետք է լինի:
Վերջերս Հայաստանի հավաքականը, մեղմ ասած, ոչ այդքան հաջող է հանդես գալիս, իսկ հայկական ակումբներն արդեն երկար տարիներ է լավ արդյունքներ ցույց չեն տալիս Եվրոգավաթներում: Կարելի՞ է արդյոք հույս ունենալ, որ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում հայ երկրպագուն կհիշի ֆուտբոլի հաղթանակների քաղցր համը:
Հայաստանում ակումբային ֆուտբոլով զբաղվող մարդիկ անում են եւ կանեն ամեն ինչ, որ ակումբները Հայաստանում ուժեղ լինեն: Երբ ակումբներն ուժեղ են, ուժեղ է նաեւ հավաքականը: Վստահ եմ, որ մենք դեռ կուրախացնենք հայկական ֆուտբոլի հաջողություններով:

С 2014 года в Армении действует программа UEFA(Youth Elite Player Development) для развития детско-юношеского футбола. Дети определенных возрастов из академий разных клубов на два-три года переходят в постоянно функционирующие сборные. Клубы с ранних лет воспитывают детей, а в определенный этап они переходят в сборные, которые базируются в Академии Футбола Армении.
Этот процесс вызвал недовольство руководителей некоторых клубов. Владелец футбольного клуба «Бананц», бывший акционер московского «Спартака» и  бывший вице-президент компании «Лукоийл» Джеван Челоянц в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Верой Мартиросян рассказал, как клуб собирается решить эту проблему,  был ли у него конфликт с президентом ФФА и как он относится к ситуации с ФК «Ширак»
Джеван Крикорович, как Вы оцениваете минувший сезон «Бананца»?
В минувшем сезоне клуб выполнил часть задач, поставленных перед ним. К сожалению,  часть задач – меньшую часть, не выполнил. Когда я говорю, что часть задач выполнена,  имею в виду результат, которого добилась  основная команда, попав в тройку призеров.
Вторая команда, к сожалению, не добилась нужного результата. Но в целом клуб растет, и я этим доволен.
Будут глобальные перемены в основной команде?
А зачем? Как я уже сказал, первая команда свою задачу выполнила. Кстати, первая команда «Бананца» - это часть клуба, но не весь клуб. А наше самое большое богатство- это дети нашей академии.
С какими проблемами сталкивается детско-юношеский футбол в Армении?
Самая большая проблема детско-юношеского футбола в Армении –  отсутствие коммуникации с детско-юношеским футболом других стран.
У детей практически нет общения со сверстниками из других стран. Мы пытаемся это исправить. У нас дети за последний год участвовали в турнирах в Сочи, Нальчике, Ростове-на-Дону. Мы сами планируем в августе-сентябре организовать международный турнир у себя.
Другой проблемой являются юношеские сборные. Я долгое время в футболе. Команда должна быть сплоченной не только на поле, но и вне него.  И когда часть детей на два или три года из своей команды уходят в постоянно функционирующие сборные, и не находятся в команде, в которой они росли, на мой взгляд, не очень хорошо.
А как Вы собираетесь решить данную проблему?
С нового сезона мы больше не будет отдавать своих воспитанников в постоянно функционирующие сборные. Мы готовы и обязаны отдавать детей на сборы в сборную. Но мы не согласны отдавать наших воспитанников на постоянное пребывание в сборных. Это программа UEFA для развития детско-юношеского футбола работает только в двух странах, в том числе в Армении.
Мне было смешно наблюдать, как тренер, который работает у меня в клубе, также тренировал и постоянно действующую сборную того же года рождения детей. Наши дети играли против наших же детей. Я не могу запретить детям идти в сборные, но тем, кто пойдет в сборную, обратная дорога в «Бананц» будет закрыта. Может, уйдут лучшие, но вместо них придут новые, которые со временем станут лучшие из лучших.
Дети, которые занимаются в постоянных сборных, возвращаются в клуб, но за это время связь с клубом теряется.
Недавно в одном из изданий было опубликовано о Вашем конфликте с Рубеном Айрапетяном. Причиной называлось приглашение в «Бананц» бывшего футболиста сборной Армении Роберта Арзуманяна. Что-то на этот счет можете пояснить?
Арзуманян тренировался у нас, но никакого конфликта на эту тему у меня не было ни с кем.
А давление на Вас было, чтобы его не брать?
Никакого давления не было. Единственное, был разговор с другим акционером «Бананца»  Олегом Артушевичем Мкртчаном, и он не согласился на подписание контракта с Арзуманяном. А у нас решения принимаются совместно.
А есть у Вас какой-либо конфликт с Рубеном Айрапетяном?
Я не считаю, что у нас есть конфликт. Считаю, что в некоторых вопросах, которые мы обсуждали, я  не согласен с его мнением. Эти вопросы я проходил в других клубах и в других странах. Я уверен, что я предлагал более правильные варианты. Он не согласен. Это его право.
В вопросе детей, которых забирают в академию?
В том числе.
Самая обсуждаемая тема прошлого это поступок «Ширак» и что он снялся с чемпионата Армении. «Бананц» играл ключевую роль в этой истории.
Это неправильная фраза. Ключевая роль принадлежит «Шираку», вернее единственную роль. «Бананц» действовал по всем положениям, которые есть в FIFA и UEFA и в Федерации Футбола Армении. Есть документальные доказательства вины «Ширака». Меня очень удивили слова президента «Ширака» Армана Саакяна (интервью NEWS.am 9-го мая, примечание редакции), что за проступок одного человека не должен отвечать весь клуб. Так не имеет право говорить руководитель клуба. Это похоже на детский лепет. Как мне в такой ситуации воспитывать детей у себя в академии, если дети увидят, что за подкуп не наказывают?
Говорить им брать и давать взятки? Думаю, что Федерация Футбола в этом вопросе абсолютно права. «Бананц» в этом вопросе не при чем. Мне было все равно займем мы второе или третье место в чемпионате Армении.  Я настоял на том, чтобы игра «Бананц» - «Ширак» состоялась. Хотели ее отменить, но мне важен результат на поле. Еще раз повторюсь, в этой истории никто кроме «Ширака» не виноват. Очень прискорбно, что они пытались на этом факте играть. Я очень хорошо к Арману Саакяну относился. Я хорошо отношусь к людям, которые тратят деньги на футбол. Но, как любит говорить другой акционер «Бананца» Олег Артушевич Мкртчан: футболом может заниматься человек, который любит футбол больше, чем деньги, и в этом я с ним полностью согласен.
Создать команду - это не приобрести много легионеров и пытаться попасть в Еврокубки, клуб – это принять детей с 6 лет и вырастить их. У нас обучаются 800 детей. Дай Бог, чтобы 3 процента из них стали футболистами. Но важно, чтобы сто процентов из них стали хорошими людьми и патриотами своей страны.
Ширак - самый бедный регион Армении. Он лишился своего клуба. Не больно наблюдать за этим?
К сожалению, я не могу иметь две команды в одном чемпионате.  Я лишь могу сказать, что если человек любит свой город и регион, он должен предпринять все возможное, чтобы команда продолжала существовать. Я не знаю, Арман Саакян продолжит содержать клуб, продаст или подарит его, это не важно для болельщиков, для них важно чтобы команда существовала и приносила им радостные эмоции. Мне крайне не понравилось, когда Арман Саакян, зная, что виноват, в первую очередь, он, а не Арарат Арутюнян, изображал обиженного. Это неправильно. А команда должна существовать. Она нужна региону.
В следующем году сразу три новые команды появятся в Высшей лиге Армении. Как Вы думаете, это прибавит интерес к чемпионату?
Разумеется, это прибавит интерес.  Чем больше команд, тем лучше, чем больше сильных команд, тем еще лучше. Я хочу, чтобы у нас был конкурентоспособный чемпионат. Мы должны играть с сильными соперниками, тогда мы будем сильными сами.  По-другому не бывает.
Что Вы думаете о московском «Арарате»?
Я считаю, что «Арарат» святое имя, к которому нужно соответствующе относиться. «Арарат» - святая команда для любого армянина. Тема московского «Арарата» для меня возникла года на три раньше, чем для их владельцев.
Ко мне с этой идеей пришел один человек, известный в Армении. Я ему сказал, что это идея утопическая. Нельзя делать команду по национальному признаку. Мне эта идея не понравилась. Через три года он нашел других людей. Я очень рад, что эти люди поняли, что не может команда с такой идеей и с таким названием существовать в первенстве России. Думаю, и в Армении должен быть один «Арарат».
В последнее время сборная Армении выступает, мягко говоря, не очень удачно, а армянские клубы уже много лет не показывают хороших результатов в Еврокубках. Можно ли надеяться, что в ближайшие пять лет армянский болельщик вспомнит сладкий вкус футбольных побед?
Люди, занимающиеся клубным футболом в Армении, делают и будут делать все, чтобы клубы в Армении были сильными. Когда клубы сильные, сильна и сборная. Уверен, мы еще порадуемся успехам армянского футбола.