Բրյուսելում հունիսի 26-ին նախանշված Եվրանեսթի Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի ընթացքում կառույցում հայկական պատվիրակությունը հատուկ նախագիծ կներկայացնի՝ ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման խրախուսման հետ կապված հրատապ բանաձեւի նախագիծ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ հավելելով, որ նախագիծը ներկայացվել է իր նախաձեռնությամբ:
«Ներկայացված այս նախագիծը, վկայակոչելով 2018 թվականին ՀՀ ԱԺ կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը՝ որպես եւս մեկ վերահաստատում Հայաստանի Հանրապետության հանձնառության՝ ԵՄ-ի հետ առավել ռազմավարական եւ հավակնոտ հարաբերությունների, կոչ է անում ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններին վավերացնել համաձայնագիրը՝ առանց անհարկի հետաձգումների:
Նախագիծն ընդգծում է նաեւ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը՝ մինչեւ Եվրոպական խորհրդարանի 2019 թվականի ընտրությունները:
Խորհրդարանական դիվանագիտությունը ջանք չի խնայելու այս հրատապ նախագծի ընդունման համար՝ որպես Հայաստանի պետական շահերի առաջխաղացման եւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խթանման գործում եւս մեկ կարեւոր քայլի»,- գրել է Արմեն Աշոտյանը։

The Armenian delegation to the Euronest Parliamentary Assembly will submit a special project at this organization’s plenary session, which is slated for June 26 in Brussels.
This project will be an urgent draft resolution on promoting—in the legislatures of European Union (EU) member countries—the ratification of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Armen Ashotyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia (RA), informed about the aforementioned on his Facebook page.
“This submitted project (…) calls on the national parliaments of the EU member states to ratify the agreement without any unnecessary delays,” Ashotyan also wrote, in particular. “The project also stresses the RA-EU agreement’s ratification before the 2019 elections of the European Parliament.”