Ուժգորոդում կայացել է Ուկրաինայի հայերի միության երկրորդ եռամսյակային համաժողովը, որի շրջանակում, արդեն ձեւավորված ավանդույթի համաձայն, հյուրընկալող քաղաքի հիվանդանոցներից մեկին անհրաժեշտ բուժսարքավորում են նվիրել։
Ինչպես հայտնում է AnalitikaUA.net պարբերականը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի հայերի միության մամուլի ծառայությունը, ՈՒՀՄ գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Հովակիմ Հարությունյանը՝ Անդրկարպատյան մարզի հայկական մշակույթի «Արարատ» միության նախագահ Կարեն Ենոքյանի ու Անդրկարպատյան մարզում ՈՒՀՄ ներկայացուցիչ Հովհաննես Նիկողոսյանի հետ միասին Ուժգորոդի քաղաքային մանկական կլինիկական հիվանդանոցին են փոխանցել ցածր հաճախության էլեկտրաթերապիայի երկու նոր սարք, որոնք նախատեսված են տարբեր հիվանդությունների լայն սպեկտրի բուժման համար։ Սարքավորումների նվիրատվության արարողությունը տեղի է ունեցել մինչեւ համաժողովի աշխատանքային նստաշրջանը։
Համաժողովին մասնակցում էին ՈՒՀՄ նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, Անդրկարպատյան մարզային պետվարչակազմի ղեկավար Գենադի Մոսկալը, Ուժգորոդի քաղաքապետ Բոգդան Անդրեեւը, ՀԱԵ ուկրաինական թեմի ղեկավար, Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Օդեսայում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հայկ Ղուլյանը, հայկական տարածաշրջանային կազմակերպությունների ղեկավարներ, Ուժգորոդի հայկական համայնքի ակտիվիստներ ու տեղական քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովի շրջանակում ամփոփվել են ՈՒՀՄ կրթաթոշակային ծրագրի արդյունքները, ու կազմակերպության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը արդեն երկրորդ անգամ պարգեւատրել է ուսման մեջ բարձր ցուցանիշներ ունեցող հայ ուսանողներին։
Քննարկվել են ՈՒՀՄ հրատապ խնդիրները, ամփոփվել են անցած եռամսյակի արդյունքները, ներկայացվել ապագա ծրագրերը, նաեւ բարձրացվել է Ուժգորոդում հայկական եկեղեցի կառուցելու հարցը, իսկ մարզի պետական աշխատակազմի ղեկավար Գենադի Մոսկալը առաջարկել է եկեղեցու հետ միասին անպայման կառուցել նաեւ հայոց լեզվի դպրոց ու երաշխավորել է այս հարցում իշխանությունների ամբողջական աջակցությունը։

В Ужгороде состоялась вторая квартальная конференция Союза армян Украины, в рамках которой уже традиционно одной из больниц в принимающем городе презентовали необходимое медоборудование.
Как передает AnalitikaUA.net    со ссылкой на пресс-службу Союза армян Украины, исполняющий обязанности исполнительного директора САУ Оваким Арутюнян вместе с председателем общества армянской культуры Закарпатья “Арарат” Кареном Енокяном и представителем САУ в Закарпатской области Оганесом Никогосяном передали в пользование Ужгородской городской детской клинической больнице два новых аппарата низкочастотной электротерапии, которые предназначены для лечения широкого спектра различных заболеваний. Вручение оборудования проходило до рабочей сессии конференции.
В  конференции  приняли участие председатель САУ Вилен Шатворян, глава облгосадминистрации Закарпатской области Геннадий Москаль, городской голова Ужгорода Богдан Андреев, глава Украинской епархии ААЦ епископ Маркос Оганнесян, генеральный консул Армении в Одессе Айк Гулян, главы региональных армянских организаций, активисты армянской общины Ужгорода и представители местных городских властей.
В рамках конференции были подведены итоги стипендиальной программы САУ и председатель организации Вилен Шатворян уже во второй раз наградил студентов армян с высокими показателями в учебе.
Были обсуждены актуальные вопросы САУ, подведены итоги за прошедший квартал и намечены планы на следующий, также был поднят вопрос о строительстве армянского храма в Ужгороде, а глава облгосадминистрации Геннадий Москаль предложил вместе с церковью обязательно построить школу армянского языка и гарантировал полное содействие властей в данном вопросе.