Ինդոնեզիայի Սուլավեսի կղզում տեղի ունեցած երկրաշարժից եւ ցունամիից զոհերի թիվը հասել է 2010-ի: Այս մասին հայտնել է Աղետների կանխարգելման ազգային գործակալության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սուտոպո Նուգրոխոն, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Detik լրատվական պորտալին:
Նրա խոսքով վիրավորվել է ավելի քան 10.6 հազար տեղացի բնակիչ, որոնցից 2.5 հազարի վիճակը ծանր է գնահատվում:
Սուտոպո Նուգրոխոն նշել է, որ զոհերի մեծ մասը հայտնաբերվել է Պալու քաղաքում:
7.4 մագինիտուդով երկրաշարժը տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 28-ին: Այնուհետ 360 հետցնցում էր արձանագրվել: Ուժեղ ստորգետնյա ցնցումները դարձել էին ցունամիի առաջացման պատճառ, որի ժամանակ ալիքների բարձրությունը կազմել էր 5-7 մետր:
Օդերեւութաբանության, կլիմայի եւ գեոֆիզիկայի գործակալությունը առաջին ցնցումներից 30 րոպե անց չեղարկել էր ցունամիի վտանգը, քանի որ սարքերը չէին կարողացել արձանագրել վերահաս աղետը:

Число погибших в результате землетрясения и цунами на индонезийском острове Сулавеси достигло 2010 человек. Такие данные привел официальный представитель национального Агентства по предотвращению стихийных бедствий Сутопо Нугрохо, передает ТАСС  со ссылкой на новостной портал Detik.
По словам чиновника, «ранения получили более 10,6 тыс. местных жителей, из которых состояние 2,5 тыс. оценивается как тяжелое». Сутопо Нугрохо отметил, что наибольшее число жертв обнаружено в городе Палу (административный центр провинции Центральный Сулавеси).
Землетрясение магнитудой 7,4 произошло 28 сентября. Впоследствии было зафиксировано более 360 афтершоков. Сильные подземные толчки стали причиной возникновения цунами, высота волн во время которого составляла 5-7 метров. Агентство метеорологии, климата и геофизики через 30 минут после первых толчков отменило угрозу цунами, поскольку приборы не сумели зафиксировать приближение стихии.