«Ղեկը աջ» նախաձեռնությունն այս պահին բողոքի ակցիա է անցկացնում Ազգային ժողովի հետեւի մուտքի մոտ: Վարորդները պահանջում են վերացնել աջ ղեկով մեքենաների ներմուծման արգելքը։
Բողոքի մասնակիցներից մեկը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին հայ–վրացական սահմանին կուտակված մեքենաների թիվը 200-ից ավելի է, Վրաստանում 1000-ից ավելի մեքենա  կա, մոտ 1000 մեքենա էլ ճանապարհին է։
«Սահմանին մեր մեքենաները գերի են մնացել: Փորձում ենք գտնել տարբերակ՝ մեր մեքենաները վերադարձնելու։ Բոլորին ենք դիմում, ով այս հարցով կարող է օգնել մեզ: ԱԺ նիստ է լինելու այսօր, պատգամավորներն են գալու, նաև վարչապետն է մասնակցելու, դրա համար այստեղ ենք կազմակերպում ակցիան, որ փորձենք պատասխան ստանալ»,- ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թ. հունվարի 18-ին կառավարության որոշմամբ արգելվեց աջ ղեկով մեքենաների ներմուծումը:
Ակցիայի մասնակիցներին է մոտեցել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը, նա լսեց ակցիայի մասնակիցների բողոքը, ովքեր  ասացին, որ հարցը միայն սահմանին գտնվող մեքենաները չեն եւ իրենք ուզում են՝ հարցին հիմնովին լուծում տրվի։
«Օրենքը հիմա արգելում է ներկրել աջ ղեկով մեքենաներ, ժողովուրդ ջան, ես դա ձեզ հստակ ասում եմ, օրենսդիր մարմինը պետք է նոր օրենք ընդունի, կամ փոփոխություններ կատարի օրենքում, բայց Կառավարությունը հիմա ոչինչ չի կարող անել»,– ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։
Նախարար Արշակյանը նշեց, որ նախարարությունը միակ պատասխանատուն չէ, այս հարցով կարող են դիմել նաեւ մաքսային, հարկային եւ այլ մարմիններին։

У входа в здание парламента Армении проходит акция протеста членов инициативы «Руль справа». Они требуют отменить запрет на импорт праворульных машин.
Один из участников акции в беседе с журналистами заявил о том, что на армяно-грузинской границе на этот момент скопилось около 200 машин, свыше 1000 автомобилей простаивают на территории Грузии, столько же машин - на дороге.
«Наши машины на границе находятся в плену. Пытаемся найти вариант, чтоб вернуть их. Мы обращаемся ко всем, кто может помочь в этом вопросе. Сегодня в НС будет заседание, придут депутаты, в нем примет участие и и.о. премьер-министра, потому акцию организовываем именно здесь, чтоб получить ответ на волнующий нас вопрос», - сказал участник акции.
К участникам акции подошел и.о. министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Акоп Аршакян, который выслушал участников акции. «В настоящее время закон запрещает импорт праворульных автомобилей. Законодательный орган должен принять новый закон или внести поправки в закон, Правительство сейчас ничего не может сделать», - заявил Аршакян, добавив при этом, что их министерство не является единственным ответственным по поднятому вопросу. По данному поводу, по его словам, можно обратиться и в таможенные, налоговые и иные органы.
Идея запретить ввоз праворульных машин принадлежит прошлым властям. Именно с их «легкой руки» был принял закон. Причем, вначале была предпринята попытка запретить и уже ввезенные машины. Поскольку это была очевидная попытка нарушения конституционных прав граждан на собственность, от идеи полного запрета отказались, ограничившись запретом на ввоз. Теперь же люди, заказавшие автомобили из заморских стран, оказались перед печальным фактом – в этом смысле в стране ситуация мало изменилась, и запрет остается в силе.