Հունաստանի ԱԳՆ-ն չորեքշաբթի Անկարային կոչ է արել չկեղծել պատմությունը եւ ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում 1914-1923 թվականներն տեղի ունեցած  հարյուր հազարավոր Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը:
Այսպես է Հունաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարությանն այն մասին, որ հարյուր տարի առաջ հունական բանակն է իրականացրել թուրք քաղաքացիների զանգվածային սպանությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Հունաստանի ԱԳՆ-ն պատմական խնդիր է համարում բոլորի, եւ հատկապես հարեւան Թուրքիայի համար ճանաչել այնպիսի իրադարձությունները, ինչպիսին Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունն է, որպեսզի չկրկնվեն անցյալի ամենասարսափելի պահերը եւ որպեսի ապաքինվեն խորը վերքերը, որոնք նրանք թողել են»:
«Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը պատմությունը կեղծելու հերթական անհաջող փորձ է: Պատմական ճշմարտության ճանաչումը, ինքնաքննադատությունը եւ ռեւիզիոնիզմի մերժումը ուժի, այլ ոչ թե թուլության նշան են: Դրանք ազնիվ երկխոսության եւ ազգայնականության ծայրահեղության դեմ պայքարելու, ժողովուրդների եւ պետությունների հաշտեցման եւ նրանց խաղաղ գոյակցության նադրյալներ են», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Այս կենսական եւ քաղաքական դիրքորոշումն ընտրել է Էլեֆտերիոս Վենիզելոսը (Հունաստանի վարչապետ  1910-1933 թվականներին), երբ նա որպես Նոբելյան Խաղաղության մրցանակի թեկնածու էր առաջարկել Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքին ( ժամանակաից թուրքական պետության հիմնադիր): Եվ սա մինչ օրս շարունակում կարեւոր ժառանգության մաս լինել, որը թողել է մեծանուն հույն քաղաքական գործիչը հույն-թուրքական հարաբերությունների համար եւ ոչ միայն», - նշել է Հունաստանի ԱԳՆ-ն:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ 2019 թվականի մայիսի 19-ը նշանավորում է ազգային պայքարի սկիզբը, որը հանգեցրել է Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրմանը, եւ ամեն տարի Թուրքիայում ու արտասահմանում տոնվում է հպարտությամբ: Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությամբ՝ «չեն կարող ընդունելի լինել Հունաստանում որոշ ծայրահեղական շրջանակների» փորձերը՝ նսեմացնելու այս կարեւոր օրը «թուրքական պատմությանն ուղղված ֆանտաստիկ մեղադրանքներով եւ գործողություններով, որոնք Թուրքիայի հանդեպ ատելություն են հրահրում, ինչպես նաեւ Հունաստանի մի քանի քաղաքական գործիչների հայտարարություններով, որոնք քաղաքական նպատակներով աղավաղում են պատմական իրադարձությունները:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն իր հայտարարության մեջ այդ մեղադրանքները չապացուցված է անվանել եւ պնդել, իբր, Հունասատնի վրա է ընկած «վայրագությունների պատասխանատվությունը, որոնք նրա բանակն իրականացրել է Անատոլիայի օկուպացիայի ժամանակ: Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի՝ Թուրքիայի Հանրապետության կազմավորումից հետո Հունաստանի վարչապետ Էլեֆտերիոս Վենիզելոսի նախաձեռնությունը «ականավոր առաջնորդ Քեմալ Աթաթուրքին» խաղաղության Նոբելյան մրցանակի առաջադրելու վերաբերյալ «այն բանի առավել ակնհայտ ապացույցն է, որ երկու երկրների միջեւ պատմական խնդիրներ չկան՝ ի տարբերություն նրա, ինչ պնդում են առանձին անպատասխանատու քաղաքական գործիչներ եւ արմատական հույներ»:
Պոնտոսի հույների ցեղասպանության հարյուրամյակը
Հունաստանում մայիսի 19-ին տեղի ունեցան միջոցառումներ Օսմանյան կայսրությունում 1914-1923 թվականներին Պոնտոսի հարյուր հազարավոր հույների ցեղասպանության հարյուրամյակի առիթով։ Պոնտոսի կամ սեւծովյան հույները Պոնտոս պատմական մարզի (հին հունարեն Էվքսինյան Պոնտոս՝ Սեւ ծով անունից) էթնիկական խումբ են։ Առաջին համաշխարհային պատերազմի շրջանում Պոնտոսի հույների մեծ մասը բացահայտ պաշտպանում էր Ռուսաստանին, որի զորքերը 1916-1918 թվականներին գրավեցին Տրապիզոն քաղաքը, 1919-1922 թվականների հույն-թուրքական պատերազմի ժամանակ Պոնտոսի հարյուր հազարավոր հույներ ենթարկվեցին տեղահանության եւ միտումնավոր բնաջնջման։ Այդ այսպես կոչված փոքրասիական աղետը մի շարք երկրներ ճանաչել են որպես ցեղասպանություն։
Ինչպես նշում է Kathimerini թերթը, հունական պետությունից բացի Պոնտոսի հարյուր հազարավոր հույների սպանությունները ցեղասպանություն են ճանաչել, մասնավորապես, Կիպրոսը, Հայաստանը, Շվեդիան, ԱՄՆ ութ նահանգներ, Հարավային Ավստրալիայի նահանգը, Ավստրիան, Նիդեռլանդները, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ում տեղակայված Ցեղասպանության հետազոտողների միջազգային ասոցիացիան։
Ինչպես Աթենքի մակեդոնյան գործակալությանն (АМНА) ասել է պատմաբան Վլասիս Ագձիդիսը, պոնտացի հույների զոհերի ճշգրիտ թիվը դժվար է հաշվել այն պայմանների պատճառով, որոնք գերիշխում էին Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարասկզբին։ «Հույները ամբողջ Օսմանյան կայսրությունում մինչեւ հետապնդումները 2-2,2 մլն էին։ Պոնտոսի շրջանում ապրում էր մոտ 450 հազար հույն։ Հաշվարկված է, որ հույների թիվը, որոնք զոհվել են 1914-1922 թվականներին, եւ նրանց թիվը, որոնց ճակատագիրն անհայտ է մնացել, կազմում է մոտ 700-800 հազար ողջ Օսմանյան կայսրությունում։ 1928-ի պաշտոնական մարդահամարով 1,2 միլիոն մարդ ճանաչվել է փախստական, որոնք կոտորածից փախել են Հունաստան»,- ասել է Ագձիդիսը։

МИД Греции призвал в среду Анкару не фальсифицировать историю и признать геноцид сотен тысяч понтийских греков в Османской империи в 1914-1923 годах. Так греческое внешнеполитическое ведомство отреагировало на заявление МИД Турции по поводу того, что это греческая армия совершала массовые убийства турецких граждан сто лет назад, передает ТАСС
МИД Греции считает «исторической задачей для всех, и особенно для соседней Турции, признать такие события, как геноцид понтийских греков, чтобы не повторились самые ужасные моменты прошлого и чтобы залечить глубокие раны, которые они оставили».
По словам греческого внешнеполитического ведомства, «заявление МИД Турции является еще одной неудачной попыткой сфальсифицировать историю». «Признание исторической правды, самокритика и отказ от ревизионизма являются признаками силы, а не слабости. Они являются предпосылкой для честного диалога и борьбы с крайностями национализма, для примирения народов и государств и их мирного сосуществования», - говорится в заявлении. «Эту жизненную и политическую позицию выбрал [премьер-министр Греции в 1910-1933 годах] Элефтериос Венизелос, когда он предложил в качестве кандидата на Нобелевскую премию мира [основателя современного турецкого государства] Мустафу Кемаля Ататюрка. И это продолжает оставаться до сегодняшнего дня частью важного наследия, оставленного великим греческим политиком для греко-турецких отношений, и не только», - заключил МИД Греции.
МИД Турции ранее заявил, что 19 мая 1919 года знаменует начало национальной борьбы, которая привела к основанию Турецкой Республики, и каждый год празднуется с гордостью в Турции и за границей. По словам турецкого МИД, попытки «некоторых экстремальных кругов в Греции» затмить этот важный день «фантастическими обвинениями в адрес турецкой истории, и действиями, которые разжигают ненависть к Турции, а также заявлениями некоторых политиков в Греции, которые искажают исторические события в политических целях, не могут быть приняты».
МИД Турции в своем заявлении назвал бездоказательными эти обвинения и утверждал, будто на Греции лежит «ответственность за зверства, которые совершила ее армия во время оккупации Анатолии. По словам МИД Турции, инициатива премьер-министра Греции Элефтериоса Венизелоса после образования Турецкой Республики выдвинуть кандидатуру «великого лидера Мустафы Кемаля Ататюрка» на Нобелевскую премию мира является «наиболее очевидным доказательством того, что нет исторических проблем между двумя странами в отличие от того, что утверждают отдельные безответственные политики и радикальные греки».
Столетие геноцида понтийских греков
В Греции 19 мая прошли мероприятия по случаю столетия геноцида сотен тысяч понтийских греков в Османской империи в 1914-1923 годах. Понтийские или причерноморские греки - этническая группа исторической области Понт (от названия Понт Эвксинский - Черное море на древнегреческом языке). В период Первой мировой войны, когда большинство понтийских греков открыто поддерживали Россию, войска которой в 1916-1918 годах занимали город Трапезунд, и греко-турецкой войны 1919-1922 годов сотни тысяч понтийских греков подверглись депортациям и преднамеренному истреблению. Эта так называемая малоазийская катастрофа была признана рядом стран геноцидом.
Как отмечает газета Kathimerini, помимо греческого государства, убийства сотен тысяч понтийцев официально признаны геноцидом, в частности, Кипром, Арменией, Швецией, восемью штатами США, штатом Южная Австралия, Австрией, Нидерландами, а также базирующейся в США Международной ассоциацией исследователей геноцида.
Как заявил Афинскому македонскому агентству (АМНА) историк Власис Агдзидис, точное количество жертв среди понтийских греков трудно подсчитать из-за условий, которые преобладали в Османской империи в начале XX века. «Греков по всей Османской империи до начала преследований жило 2-2,2 миллиона человек. В области Понт проживало около 450 тысяч. Подсчитано, что число греков, погибших в 1914-1922 годах и тех, судьба которых осталась неизвестной, составляет порядка 700-800 тысяч по всей Османской империи. По официальной переписи 1928 года, 1,2 миллиона были признаны беженцами, бежавшими от резни в Грецию», - сказал Агдзидис.