Օգոստոսի 1-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ավստրալիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Սիդնեյում հանդիպել է Նոր Հարավային Ուելսի նահանգային խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի հետ, որը ղեկավարում է նահանգի Oրենսդիր ժողովի խոսնակ Ջոնաթան Օ’Դեան։ Այս մասին NEWS-ին հայտնում են ԱՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի միջազգային ճանաչման եւ ապակենտրոնացված համագործակցության հաստատման գործընթացները՝ կարեւորելով 2012 թ. Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի կողմից Արցախի Հանրապետությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումը։ Արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ նմանատիպ բանաձեւերի ընդունումը նշանակալի ներդրում է Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացում, ինչն իր հերթին նպաստում է հանրապետության անվտանգության ամրապնդմանը եւ տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հաստատմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ են փոխանակել տարբեր ոլորտներում գործնական համագործակցության հաստատման հեռանկարների շուրջ՝ ազատության, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության եւ մարդու իրավունքների հարգման համընդհանուր արժեքների հավատարմության հիման վրա: Այս համատեքստում Արցախի արտգործնախարարն անդրադարձ է կատարել հանրապետությունում ժողովրդավարության եւ քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործընթացին։
Հանդիպման մասնակիցների խնդրանքով Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է նաեւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են Ավստրալիայում Արցախի հետ բարեկամության շրջանակի ստեղծումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն նշանակալի դերակատարություն կունենա Արցախի եւ Ավստրալիայի միջեւ հարաբերությունների զարգացման գործում։

STEPANAKERT. – Within the framework of its working visit to Australia, the delegation, led by Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Foreign Minister Masis Mayilian, on Friday met in Sydney with members of the Group of Friendship with Armenia, and chaired by Speaker of the New South Wales Legislative Assembly, Jonathan O’Dea. The meeting took place at the Parliament of New South Wales.
Mayilian presented the processes of international recognition of Artsakh and establishment of decentralized cooperation, noting the importance of the resolution recognizing the Republic of Artsakh—and which the New South Wales Parliament had adopted in 2012, the Artsakh Ministry of Foreign Affairs informed Armenian News-NEWS.am. The Artsakh FM stressed that such resolutions are a significant contribution to the process of international recognition of Artsakh, and which, in turn, promotes the strengthening of its security and the establishment of lasting peace in the region.
During the meeting, the sides exchanged views on the prospects for the establishment of practical cooperation in various domains—and based on the commitment to the universal values of freedom, democracy, rule of law, and respect for human rights. In this context, the Foreign Minister of Artsakh touched upon the process of development of democracy and civil society in the Republic.
At the request of the participants of the talk, Masis Mayilian also briefed them on the current phase in the peaceful settlement process of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
During the meeting, the sides also noted the importance of the establishment of a Circle of Friendship with Artsakh in Australia, expressing confidence that this will play a significant role in the development of relations between Artsakh and Australia.