Չինաստանի առաջարկած թվային արժույթը կարող է յուանի գլոբալ օգտագործում սադրել, կարծում է Circle ամերիկյան ընկերության գլխավոր տնօրեն Ջերեմի Ալերը, տեղեկացնում է CNBC-ը։
Չինաստանի Ժողովրդական բանկը (ՉԺԲ) օգոստոսին հայտարարել էր, որ մոտ է սեփական թվային արժույթի թողարկմանը՝ հայտարարելով, որ այդ քայլի հիմնավորումն այն է, որ «պաշտպանի» իր արժութային ինքնիշխանությունը։ Չինաստանի Կենտրոնական բանկը նախատեսում է թողարկել իր թվային տոկենը երկմակարդակ համակարգի միջոցով, որի շրջանակում ինչպես ՉԺԲ-ն, այնպես էլ առեւտրային բանկերը կլինեն օրինական թողարկողներ։
«Ես կարծում եմ, որ դա ողջ աշխարհում չինական յուանի տարածման միջոց է»,- ասել է Circle-ի գլխավոր տնօրենը Ջերեմի Ալերը։  «Դա դառնում է մեխանիզմ, որի օգնությամբ (յուանը) կարելի է օգտագործել ամենօրյա տրանզակցիաներում ողջ աշխարհում»,- ավելացրել է գործարարը։ «Ի վերջո, դա յուանի ինտերնացիոնալացման հիմքն է»։
Վերջին տարիներին Պեկինը պնդում էր, որպեսզի ավելի շատ միջազգային կազմակերպություններ յուանն օգտագործեն Չինաստանի սահմաններից դուրս։
Ամերիկյան դոլարը ներկայում «պահուստային համաշխարհային արժույթն» է։ ԱՄՀ տվյալներով՝ աշխարհում բոլոր արժութային պահուստների մոտ 58 տոկոսը, իսկ համաշխարհային պարտքի մոտ 40 տոկոսը ԱՄՆ դոլարով է։
ՉԺԲ վճարումների դեպարտամենտի փոխտնօրեն Մու Չանչունն ասել է, որ նոր թվային արժույթը նման կլինի Facebook-ի առաջարկած Libra կրիպտոարժույթին։ Նրա խոսքով՝ այն նույնքան անվտանգ կլինի, որքան կենտրոնական բանկի թողարկած թղթադրամները, եւ կարող է օգտագործվել այնպիսի հարթակներում, ինչպիսին է Tencent ընկերության WeChat-ը, եւ անգամ առանց ինտերնետին միանալու։
Libra-ն, որի թողարկումը նախատեսված է 2020-ին, ավելի կայուն կլինի ի տարբերություն բիթքոինների եւ այլ կրիպտոարժույթների, որոնք կարող են սպեկուլյատիվ լինել։
Ալերը նշել է, որ Չինաստանի առաջարկած թվային արժույթը «շրջանցում է արեւմտյան բանկային համակարգը, SWIFT-ը եւ այլն»։ Նա նկատի ունի Բելգիայում գտնվող Համաշխարհային միջբանկային ֆինանսական հեռահաղորդակցությունների ընկերությունը, որը թույլ է տալիս ֆինանսական հաստատություններին ինֆորմացիա ուղարկել եւ ստանալ անդրսահմանային վճարումների մասին։
Թվային արժույթը «բավական ռազմավարական» է, ասել է նա։ Նրա խոսքով՝ դա թույլ կտա իշխանություններին ավելի հեշտ հետեւել դրամային առաջարկին, ինչը թույլ կտա Պեկինին լուծել այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսին են կոռուպցիան եւ փողերի լվացումը։

Предложенная Китаем цифровая валюта может спровоцировать глобальное использование юаня, считает генеральный директор американской компании Circle Джереми Аллер, передает CNBC.
Народный банк Китая (НБК) объявил в августе, что  близок к запуску собственной цифровой валюты, заявив, что обоснование этого шага состоит в том, чтобы «защитить» свой валютный суверенитет. Центральный банк Китая планирует запустить свой цифровой токен через двухуровневую систему, в рамках которой как НБК, так и коммерческие банки будут законными эмитентами.
«Я думаю, что это способ распространения китайского юаня по всему миру », - заявил генеральный директор Circle Джереми Аллер. «Это становится механизмом, с помощью которого (юань) можно использовать в повседневных транзакциях по всему миру», - добавил предприниматель. «В конечном итоге это основа интернационализации» юаня.
В последние годы Пекин настаивал на том, чтобы все больше международных организаций использовали юань за пределами Китая.
Американский доллар  в настоящее время является «резервной мировой валютой». По данным МВФ, около 58 процентов всех валютных резервов в мире выражены в долларах США, а около 40 процентов мирового долга номинировано в долларах.
Му Чанчунь, заместитель директора департамента платежей НБК, сказал, что новая цифровая валюта будет иметь сходство с предложенной  Facebook криптовалютой Libra. По его словам, она будет такой же  безопасной, как выпущенные центральным банком бумажные банкноты, и может использоваться на таких платформах, как WeChat компании Tencent, и даже без подключения к Интернету.
Libra, запуск которой запланирован на 2020 год, будет поддерживаться относительно стабильными деньгами, поддерживаемыми государством, в отличие от биткойнов и других криптовалют, которые могут быть очень волатильными и спекулятивными.
Аллер отметил, что предлагаемая Китаем цифровая валюта «обходит западную банковскую систему, SWIFT и тому подобное». Он имел в виду находящееся в Бельгии Общество всемирных межбанковских финансовых телекоммуникаций, которое позволяет финансовым учреждениям отправлять и получать информацию о трансграничных платежах.
Цифровая валюта «довольно стратегическая», сказал он. По его словам, это позволит властям легче отслеживать денежное предложение, что позволит Пекину решать такие проблемы, как коррупция и отмывание денег.