Ղազախստանի նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն առաջարկել է կազմակերպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը, տեղեկացնում է Tengrinews.kz-ը։
«Ինչ եղել՝ եղել է։ Միջամտել են արտաքին ուժերը, ներքին ուժերը։ Ես առաջին իսկ օրերից փորձում եմ նրանց հանդիպեցնել։ (...) Հիմա հանդիպել եմ պարոն Զելենսկու հետ (հոկտեմբերի 22-ին), լսել նրան։ Տառացիորեն երեկ խոսել եմ Վլադիմիր Պուտինի հետ, թե ինչպես լուծենք այս խնդիրը։ Նրանք վկայակոչում են Ուկրաինայի արեւմուտքը, Ամերիկային, Եվրոպական միությանը, Նորմանդական քառյակին առաջարկում հավաքվել եւ այլն։ Ես կարծում եմ, որ պետք է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահների առանձին անձնական հանդիպում, որովհետեւ լուծվում է երկու պետությունների, այլ ոչ թե բոլորի միջեւ»,- Նուր Սուլթանում, Astana Club նիստում ասել է Նազարբաեւը։ Նա հայտարարել է, որ Զելենսկին եւ Պուտինը պետք է կամք դրսեւորեն առաջին հերթին Ուկրաինայի արեւելքում հարցի լուծման համար։
Նրա խոսքով՝ Զելենսկին արդեն համաձայնել է անձնական հանդիպման։ «Չպետք է կարծել, թե Պուտինը դա չի ցանկանում։ Նա ցանկանում է, որպեսզի այնտեղ խաղաղություն տիրի։ Եվ մենք բոլորս հիանալի հասկանում ենք, այդ տարածքները չէ, որ պետք են Ռուսաստանին, այլ բոլորովին այլ բան։ Այլ պատճառներով են այնտեղ հայտնվել ռուսաստանյան ուժային կառույցները։ Ես արդեն ստացել եմ առանձնազրույցի մասին Զելենսկու համաձայնությունը, այդ մասին տեղեկացրել եմ Ռուսաստանի նախագահին։ Հիմա տեսնենք։ Եթե չեզոք գոտի է պետք, ես առաջարկել եմ Ղազախստանը»,- ասել է նա։

Бывший президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил организовать встречу между президентом России Владимиром Путиным и президентом Украины Владимиром Зеленским, передает Tengrinews.kz.
«Что произошло, то произошло. Вмешались внешние силы, внутренние силы. Я с первых дней пытаюсь как-то их свести. (...) Сейчас я встретился с господином Зеленским (22 октября), послушал его. Буквально вчера говорил с Владимиром Путиным на тему, как дальше решать эту проблему. Они апеллируют на запад Украины, предлагают Америке, Европейскому союзу, Нормандской четверке собраться и так далее. Я считаю, что нужна отдельная личная встреча президентов России и Украины, потому что решается только между двумя государствами, а не между всеми», - сказал Назарбаев на заседании Astana Club в Нур-Султане. Он заявил, что Зеленский и Путин должны проявить волю в решении вопроса, в первую очередь на востоке Украины.
По его словам, Зеленский уже согласился на личную встречу. «Не надо думать, что Путин этого не хочет. Он хочет, чтобы там наступил мир. И мы все прекрасно понимаем, не эти территории России нужны, а совсем другие вещи. По другим причинам там оказались российские силовые структуры. Я уже получил согласие Зеленского на тет-а-тет, об этом сообщил президенту России. Теперь посмотрим. Если нейтральная площадка нужна, я предложил Казахстан», - заявил он.