Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ծրագրում է 2020-ին Հայաստանում մոտ 100 մլն եվրոյի ներդրումներ կատարել: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ՎԶԵԲ ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն:
Նա նշել է, որ դա մոտավոր թիվ է, իսկ իրական ծավալները կարող են հասնել 90 կամ 150-200 միլիոնի:
«Շատ բան կախված է նրանից, թե ինչ հնարավորություններ կունենանք ֆինանսական եւ տնտեսության իրական ոլորտներում, ինչպես նաեւ կախված է կայուն ներդրումների առկայությունից»,- ասել է Գվինդաձեն:
Խոսելով ներդրումային պորտֆելի մասին՝ նա նշել է, որ 90 տոկոսը մասնավոր հատվածում է: Նրա խոսքով՝ ՎԶԵԲ-ում մշտապես քննարկում են նոր ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Հայաստանի հետ ՎԶԵԲ համագործակցության ռազմավարության համաձայն՝ բացի ավանդական ոլորտներից, ինչպես օրինակ՝ ֆինանսներ եւ էներգետիկա, բանկը ակտիվ կուսումնասիրի տրանսպորտի եւ քաղաքական ենթակառուցվածքների, տուրիզմի եւ անշարժ գույքի, առեւտրի եւ գյուղատնտեսության, ինչպես նաեւ տեղեկատվական եւ հեռուստահաղորդակցման տեխնոլոգիաների ոլորտներում հնարավորությունները:

Европейский банк реконструкции и развития планирует привлечь в Армению инвестиции в объеме порядка 100 млн евро в 2020 году. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил руководитель ЕБРР в Армении Димитрий Гвиндадзе.
При этом, он подчеркнул, что указал лишь примерную цифру и реальный объем в итоге может оказаться на уровне 90 млн или 150-200 млн.
«Здесь нет верхнего предела, который мог бы нас ограничивать.
Многое будет зависеть о того, какие у нас будут возможности в финансовом секторе и в реальном секторе экономики, а также от наличия стабильных инвесторов», - заявил он.
Говоря о структуре инвестиционного портфеля, Гвиндадзе отметил, что 90% приходится на долю частного сектора. Он подчеркнул, что в ЕБРР постоянно изучают возможности реализации новых проектов. Согласно стратегии сотрудничества ЕБРР с Арменией, помимо традиционных сфер, таких, как финансы и энергетика, Банк будет активно изучать возможности в сферах транспорта и городских инфраструктур, туризма и недвижимости, торговли и сельского хозяйства, а также информационных и телекоммуникационных технологий.