Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը` այն մասին, որ Արցախի «հարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի ինքնավարության, տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում», մի անգամ եւս կրկնեմ` Արցախի Հանրապետությունը երբեք չի եղել եւ չի լինի Ադրբեջանի «սահմանների շրջանակում», ուստի եւ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը չի կարող լուծվել նշված շրջանակում: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել Արցախի Հանրապետության նախագահի թեկնածու, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպման քննարկված հարցին։
Երեկ, մարտի 2-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ` Իգոր Պոպովը, Էնդրյու Շոֆերը եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը այցելեցին Անկարա, որտեղ հանդիպում ունեցան Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ:
Ի պատասխան Չավուշօղլուի հայտարարությանը` այն մասին, որ Արցախի «հարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի ինքնավարության, տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում», մի անգամ եւս կրկնեմ` Արցախի Հանրապետությունը երբեք չի եղել եւ չի լինի Ադրբեջանի «սահմանների շրջանակում», ուստի եւ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը չի կարող լուծվել նշված շրջանակում:
Մեր բոլորիս խնդիրը պետք է լինի Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը ապահովելը, եւ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը:

Presidential candidate of the Republic of Artsakh, hero of Artsakh Vitaly Balasanyan touched upon the issue that was discussed during the meeting of the Turkish foreign minister and the OSCE Minsk Group Co-Chairs and wrote the following regarding the meeting on his Facebook page:
Yesterday, on March 2, OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov and Andrew Schoffer and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk visited Ankara where they had a meeting with Minister of Foreign Affairs of Turkey Mevlut Cavusoglu.
In response to Turkish foreign minister Mevlut Cavusoglu’s statement that “the issue of Artsakh must be resolved within the framework of the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan”, I repeat that the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) has never been and will never be “within the framework of the borders” of Azerbaijan, and so the Nagorno-Karabakh conflict can’t be resolved within the mentioned framework.
The objective of all Armenians must be to ensure exercise of the right of Artsakh to self-determination and international recognition of the Republic of Artsakh.