Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը` այն մասին, որ Արցախի «հարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի ինքնավարության, տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում», մի անգամ եւս կրկնեմ` Արցախի Հանրապետությունը երբեք չի եղել եւ չի լինի Ադրբեջանի «սահմանների շրջանակում», ուստի եւ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը չի կարող լուծվել նշված շրջանակում: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել Արցախի Հանրապետության նախագահի թեկնածու, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպման քննարկված հարցին։
Երեկ, մարտի 2-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ` Իգոր Պոպովը, Էնդրյու Շոֆերը եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը այցելեցին Անկարա, որտեղ հանդիպում ունեցան Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ:
Ի պատասխան Չավուշօղլուի հայտարարությանը` այն մասին, որ Արցախի «հարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի ինքնավարության, տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում», մի անգամ եւս կրկնեմ` Արցախի Հանրապետությունը երբեք չի եղել եւ չի լինի Ադրբեջանի «սահմանների շրջանակում», ուստի եւ Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը չի կարող լուծվել նշված շրջանակում:
Մեր բոլորիս խնդիրը պետք է լինի Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը ապահովելը, եւ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը:

Республика Арцах никогда не была и не будет «в рамках границ» Азербайджана. Об этом написал на своей странице в Facebook кандидат в президенты Арцаха, герой Карабаха Виталий Баласанян, говоря о вчерашнем заявлении главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу о том, что вопрос Арцаха «должен быть решен в рамках суверенитета, территориальной целостности и признанных на международном уровне границ Азербайджана».
«Вчера сопредседатели МГ ОБСЕ Игорь Попов, Эндрю Шефер и личный представитель действующего представителя ОБСЕ Анджей Каспршик отправились в Анкару, где встретились с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу.
В ответ на заявление Чавушоглу о том, что вопрос Арцаха «должен быть решен в рамках суверенитета, территориальной целостности и признанных на международном уровне границ Азербайджана», еще раз повторюсь: Республика Арцах никогда не была и не будет «в рамках границ» Азербайджана, потому карабахский вопрос не может быть решен в этих рамках.
Наша задача должна заключаться в том, чтобы обеспечить реализацию права Арцаха на самоопределение и международное признание Карабаха. Я вижу свою миссию в решении именно этих задач».