Fitch Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը հայտնել է, որ 2020 թվականին խորը գլոբալ ռեցեսիա կլինի, նրա բազային կանխատեսումը արվել է կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման ազդեցության ֆոնին, հայտնում է Reuters-ը։
Fitch-ը տեղեկացրել է, թե արագությունը, որով տարածվում է կորոնավիրուսը, ՀՆԱ-ի զգալի կրճատումների կանխատեսման եւս մեկ ռաունդի անհրաժեշտություն է առաջացրել։
Գործակալությունը սպասում է գլոբալ տնտեսական ակտիվության 1,9% կրճատման 2020թ եւ ՀՆԱ-ի 3,3%, 4,2%, 3,9% նվազման համապատասխանաբար ԱՄՆում, եվրոգոտում ու Միացյալ Թագավորությունում։
Բազային կանխատեսումը չի նախատեսում մինչ 2021 թվականի վերջը ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում ՀՆԱ-ի վերադարձ մինչվիրուսային ճգնաժամին, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գործակալությունը հավելել է, որ ճգնաժամից հետո Չինաստանի վերականգնումը 2020թ․ առաջին եռամսյակում կտրուկ կսահմանփակվի գլոբալ ռեցեսիայով։

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings сообщило, что глубокая глобальная рецессия в 2020 году - его базовый прогноз на фоне влияния распространения эпидемии коронавируса во всем мире, передает Reuters
Fitch сообщило, что скорость, с которой распространяется коронавирус, вызвала необходимость еще одного раунда значительных сокращений прогнозов ВВП.
Агентство ждет сокращения глобальной экономической активности на 1,9% в 2020 году и снижения ВВП США, еврозоны и Соединенного Королевства на 3,3%, 4,2% и 3,9% соответственно.
Базовый прогноз не предусматривает возвращения ВВП в США и Европе к уровням до вирусного кризиса до конца 2021 года, говорится в сообщении.
Агентство добавило, что восстановление Китая после кризиса в первом квартале 2020 года будет резко ограничено глобальной рецессией.