Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը ֆեյսբուքի իր էջում այսօր հայտնել է, որ մարզում կորոնավիրուսի վարակակիրների թիվը հասել է հինգի, նշել, որ վարակված անձանց հետ շփում ունեցած կոնտակտավորների շրջանակը պարզված է, բոլորը մեկուսացված են։ Այս մասին գրում է hetq.am-ը։
«Մի քանի օր առաջ պարզ էր դարձել, որ վարակակիրներից մեկը Ստեփանավանի 70-ամյա բնակչուհի է, որը վերջերս էր վերադարձել Մոսկվայից։ Վերջինս ներկայումս գտնվում է «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում։ Ստեփանավանի ԲԿ համաճարակաբան Կարեն Մաղաքյանը «Հետք»-ի հետ հեռախոսազրույցում նշում է, որ այս պահի դրությամբ մեկուսացվել է 18 անձ, որոնցից 6-ը շտապ օգնության ծառայության աշխատակիցներ են։ Նրանք բոլորը մեկուսացված են Խ․Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի Աղավնաձորում գտնվող հանգստյան տանը։ Մաղաքյանի խոսքով՝ բոլորն ուղղակի շփում են ունեցել կորոնավիրուսով վարակված պացիենտի հետ։ Նրանց կորոնավիրուսի ստուգման թեստ կարվի մեկուսացման օրվանից 14 օր անց»։
Ըստ աղբյուրի՝ Ստեփանավանում և հարակից գյուղերում այս պահի դրությամբ կան ինքնամեկուսացվածներ, որոնց Ստեփանավանի բուժկենտրոնի աշխատակիցները պարբերաբար ստուգում և հետազոտում են։
«Նրանց թիվն այս պահի դրությամբ 23 է, որոնց մի մասը նոր են ժամանել Ռուսաստանից և Թուրքիայից։ Արտակարգ դրության հաստատումից ի վեր մեկուսացվածների և ինքնամեկուսացվածների ընդհանուր թիվը կազմել է շուրջ 80։ Մաղաքյանն այդուհանդերձ նշում է, որ բժշկական կենտրոնը, հնարավոր վարակակրի մասին, կարող է իմանալ միայն այն դեպքում, երբ գրանցվի շտապ օգնության կանչ և նշում, որ առավել արդյունավետ պայքարելու համար լավ կլինի, որ պատկան մարմինները բժշկական կենտրոններին տեղեկացնեն օդանավակայաններից ժամանող քաղաքացիների վերաբերյալ, որպեսզի բուժհաստատությունը նախապատրաստվի հնարավոր դեպքերի արձագանքմանը»։
Լուրը ճշտելու համար hetq.am-ը փորձել է կապ հաստատել նաև պարետատան հետ, սակայն բոլոր փորձերն ապարդյուն են եղել,  օպերատորներից և ոչ մեկը չի պատասխանել զանգերին։

Governor of Lori Province of Armenia Andrey Ghukasyan today wrote on his Facebook that there are now five coronavirus cases in the province and stated that all those who have had contact with the infected people have been isolated, reports hetq.am.
“A couple of days ago, it became clear that one of the people infected with the coronavirus is a 70-year-old resident of Stepanavan who had recently returned from Moscow. She is currently at Nork Infection Clinical Hospital. During a phone conversation with hetq.am, epidemiologist at the medical center in Stepanavan Karen Maghakyan stated that there are currently 18 people who are isolated, 6 of which are ambulance doctors, and they are all isolated.”
According to the source, there are people who are self-isolated in Stepanavan and the nearby villages, and the doctors of the medical center in Stepanavan check and examine them on a regular basis.
“They are currently 23 in number, and some of them have just returned from Russia and Turkey. There is a total of about 80 people who have been isolated and self-isolated since the establishment of the state of emergency.”
Hetq.am tried to contact the Commandant’s Office to specify the news, but all attempts were in vain since none of the operators answered the phone.